Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

Európa nie je nesmrteľná, potrebuje dôveryhodnú obrannú stratégiu, tvrdí Macron

(Zdroj: SITA/John Thys, Pool Photo via AP)

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. TASR píše na základe agentúr AFP a Reuters.

"Strategickú koncepciu európskej obrany musíme vybudovať sami pre seba," povedal Macron v prejave na parížskej univerzite Sorbonne s tým, že Európa podľa neho nie je nesmrteľná a "môže zomrieť." V nasledujúcich mesiacoch preto plánuje požiadať európskych partnerov o návrhy, ako ďalej. Vyzval aj na užšie obranné väzby s Britániou po brexite a vytvorenie európskej vojenskej akadémie. "Obrana neexistuje bez obranného priemyslu. Desaťročia sme nedostatočne investovali," povedal a doplnil, že Európania by mali uprednostňovať nákup európskeho vojenského vybavenia. Dodal, že Európa potrebuje aj vlastné kapacity v oblasti kybernetickej obrany a kybernetickej bezpečnosti.

Macron sa vrátil k rovnakým témam, ktoré predniesol v septembri 2017

Macron v prejave spomenul aj vojnu na Ukrajine s tým, že Rusko nemôže v tomto konflikte zvíťaziť. Podľa neho Rusko od invázie na Ukrajinu stratilo všetky zábrany a nie je jasné, kde má toto správanie limity. Francúzsky prezident tiež varoval pred údajným nerešpektovaním pravidiel svetového obchodu zo strany USA a Číny. Vyzval preto Európsku úniu, aby prehodnotila svoju obchodnú politiku. "Nemôže to fungovať, ak sme jediní na svete, ktorí rešpektujú pravidlá obchodu - tak ako boli spísané pred 15 rokmi -, ak ich Číňania a Američania prestali rešpektovať tým, že dotujú kľúčové odvetvia," vyhlásil.

Macron sa vrátil k rovnakým témam prejavu, ktoré predniesol v septembri 2017 niekoľko mesiacov po nástupe do funkcie taktiež na parížskej Sorbonne. Politický kontext sa však podľa AFP úplne zmenil v dôsledku brexitu, pandémie koronavírusu a ruskej invázie na Ukrajinu. Keďže do konca Macronovho druhého a zároveň posledného funkčného obdobia zostávajú tri roky a v roku 2022 stratil parlamentnú väčšinu, 46-ročný prezident chce svojim kritikom ukázať, že si zachoval energiu a svieže myslenie, ktoré mu v roku 2017 pomohli dostať sa do úradu, tvrdí Reuters.

 

Viac o téme: EurópaEmmanuel MacronObranná stratégia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu