Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Hromadné prepúšťanie v Európe! Svetová spoločnosť má pobočky aj na Slovensku

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

NEW YORK - Spoločnosť Adient, dodávateľ sedadiel pre automobilky v pondelok oznámila, že v snahe znížiť náklady reštrukturalizuje svoje podnikanie v Európe. Zníži počet pracovných miest a presunie ich do krajín s menšími nákladmi na pracovnú silu. Informuje o tom správa z Reuters.

Spoločnosť nezverejnila, koľkých zamestnancov sa prepúšťanie dotkne, ani do ktorých krajín presúva pracovné miesta. V septembri 2023 mala spoločnosť Adient po celom svete viac ako 70-tisíc zamestnancov, pričom približne 42 % z nich bolo v regióne Európa, Blízky východ a Afrika (EMEA). Spoločnosť má aj 4 pobočky v rámci Slovenska, a to v Bratislave, Trenčíne, Žiline a v Lučenci. 

archívne video

Najväčšie prepúšťanie zamestnancov čaká sektor komunikačných služieb (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Európski výrobcovia automobilov čelia trom problémom - slabému dopytu v dôsledku vyšších nákladov na pôžičky, ktoré odrádzajú od nákupu nových áut, tvrdej konkurencii zo strany čínskych rivalov a vyšším vstupným nákladom, čo stláča ich marže. Adient dodáva sedadlá niektorým z najväčších európskych výrobcov automobilov vrátane skupín Stellantis, Renault, BMW, Mercedes Benz a Volkswagen, ako aj americkým gigantom Ford a General Motors.

Tržby spoločnosti v 1. štvrťroku 2023/24, ktorý sa skončil 31. decembra, zasiahli štrajky amerického odborového zväzu v USA, keďže ovplyvnili objemy výroby v USA. Nové kolo prepúšťania spoločnosti Adient a zvyšné náklady na reštrukturalizáciu sa odhadujú na približne 125 miliónov USD (117,57 milióna eur) v 2. štvrťroku tohto finančného roka.

Spoločnosť očakáva zníženie ročných prevádzkových nákladov o približne 60 miliónov USD do roku 2027. Adient už začiatkom tohto roka načrtol plán reštrukturalizácie vrátane zníženia počtu zamestnancov o približne 13-tisíc osôb, ukázala správa pre regulačné úrady za 1. štvrťrok 2023/24.

Viac o téme: Pracovné miestaZrušenieAdient
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu