Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

AKTUÁLNE Poľsko je pripravené posilniť svoju obranu jadrovými zbraňami! Rusko reaguje

Andrzej Duda
Andrzej Duda (Zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski)

VARŠAVA - Poľsko by podľa prezidenta Andrzeja Dudu bolo ochotné nechať spojencov z NATO, aby na jeho území rozmiestnili jadrové zbrane. Duda to povedal v rozhovore s denníkom Fakt počas cesty do Spojených štátov a Kanady.

Pripomenul, že už o tejto veci hovoril niekoľkokrát. "Ak by sa naši spojenci rozhodli, že v rámci programu zdieľania jadrových zbraní ich rozmiestnia aj na našom území, aby sa posilnila bezpečnosť východného krídla NATO, sme k tomu pripravení," povedal Duda.

archívne video

Presun ruskej ťažkej techniky smerom na západ (Zdroj: Twitter/ lesk eusec)

Rusko podľa neho čoraz silnejšie militarizuje Kaliningradskú oblasť, ktorá je vkliesnená medzi poľským a litovským územím. Moskva tiež v poslednom čase premiestnila svoje jadrové zbrane do Bieloruska, pripomenul poľský prezident.

"Armáda bude analyzovať situáciu," reagoval na Dudovo vyjadrenie hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ak by Poľsko a jeho spojenci tieto plány realizovali, podnikne podľa neho Rusko "všetky kroky na zabezpečenie svojej bezpečnosti".

Poľsko o zaradenie do programu NATO umožňujúceho zdieľanie jadrových zbraní požiadalo už vlani v lete po tom, ako Rusko ohlásilo rozmiestnenie jadrových zbraní v Bielorusku. Vtedajší poľský premiér Mateusz Morawiecki povedal, že konečné rozhodnutie v tejto veci patrí Spojeným štátom a že Poliaci sú pripravení "konať rýchlo". Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby následne dal najavo, že Spojené štáty nevidia potrebu zmien v rozmiestnení svojich jadrových zbraní.

Rusko zaistí svoju bezpečnosť, ak v Poľsku budú jadrové zbrane

Ruské ministerstvo obrany prijme všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti Ruska v prípade rozmiestnenia jadrových zbraní na poľskom území. Na brífingu v Moskve to v pondelok vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Kremeľ takto reagoval na slová poľského prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý v nedávno zverejnenom rozhovore pre poľský denník Fakt pripustil možnosť rozmiestnenia jadrových zbraní aliancie NATO na poľskom území.

V rozhovore pre Fakt Duda povedal: "Ak sa naši spojenci rozhodnú rozmiestniť jadrové zbrane v rámci spoločného použitia jadrových zbraní aj na našom území s cieľom posilniť bezpečnosť východného krídla NATO, sme na to pripravení".

Rozmiestnenie amerických jadrových zbraní je téma rokovaní už dlhšie

Doplnil, že Poľsko je spojencom v Severoatlantickej aliancie a v tomto smere má aj záväzky. "To znamená, že jednoducho realizujeme spoločnú politiku," objasnil Duda podľa agentúry AFP. Uviedol, že otázka rozmiestnenia amerických jadrových zbraní v Poľsku "je už nejaký čas témou poľsko-amerických rokovaní". Zdieľanie jadrových zbraní je súčasť politiky jadrového odstrašenia, ktorá členským krajinám aliancie NATO bez jadrových zbraní poskytuje jadrové hlavice na použitie.

Poľsko avizovalo pripravenosť umožniť rozmiestnenie amerických jadrových zbraní na svojom území aj v júni 2023, keď vtedajší poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že v reakcii na rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku má Poľsko záujem o rozmiestnenie amerických jadrových zbraní.

Morawiecki vtedy vyzval všetky členské štáty NATO, aby sa zúčastnili na programe zdieľania jadrových zbraní. Dodal, že konečné rozhodnutie síce bude závisieť od USA a partnerov v NATO, ale v mene Poľska deklaroval, že chce "konať rýchlejšie". Americké jadrové zbrane sú na základe misie Zdieľanie jadrových zbraní vyslané od novembra 2009 do Belgicka, Nemecka, Talianska a Holandska. Poľsko požiadalo o zaradenie do programu 30. júna 2023.

Viac o téme: Jadrové zbraneRuskoNATOPoľskoAndrzej Duda
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu