Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Aruba vydala varovanie: Týka sa približujúcej sa ropnej škvrny

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR / NTV via AP)

ORANJESTAD - Karibský ostrov Aruba vyhlásil v utorok pohotovosť pre šírenie ropnej škvrny. Prvýkrát bola spozorovaná pri Tobagu, rozšírila sa na susedný ostrov Bonaire a ohrozila jeho mangrovníkové lesy a národné parky. Informuje agentúra Reuters.

Niekoľko karibských krajín sa obrátilo na Trinidad a Tobago s požiadavkou na koordinovanie opatrení. Vláda tejto dvojostrovnej krajiny sa snaží zastaviť únik ropy z lode, ktorá sa prevrátila začiatkom februára, pričom prevážala zhruba 35.000 barelov vykurovacieho oleja.

archívne video

Radačovský vyhlásil ZÁPADU vojnu priamo v europarlamente (Zdroj: europarl.europa.eu)

"Územie Aruby sme rozdelili na štyri sektory, každý z nich monitoruje situáciu," uviedol riaditeľ arubského Úradu pre krízové riadenie (CMO) Rino Hermans. Podľa jeho slov budú miesta hniezdenia korytnačiek a turistické pláže ochránené. Vláda  plánuje hneď, ako budú ropné škvrny viditeľné v blízkosti pobrežia, aktivovať 60-členný záchranný tím a plán čistenia, oznámil CMO.

Podobná ropná škvrna zasiahla niekoľko krajín v Karibiku aj pred siedmimi rokmi. Podľa Hermansa môže byť aktuálny prípad náročnejší na riešenie, keďže majiteľ a prevádzkovateľ plavidla nie sú známi.

Vláda Aruby je pripravená pomôcť Bonaire pri odstraňovaní škôd

"V tejto fáze sú potrebné ľudské zdroje, nie vybavenie," povedal Hermans. Ropa bola zistená aj v teritoriálnych vodách Grenady, najbližšieho ostrova k Tobagu. Ostrov Aruba je konštituentná krajina Holandského kráľovstva asi 29 kilometrov severne od pobrežia Venezuely. Spolu s ostrovmi Bonaire a Curacao tvorí skupinu označovanú ako Ostrovy ABC.

Viac o téme: VarovanieRopná škvrnaAruba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu