Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Parlamentné voľby v Bielorusku sa skončili: Prebehli bez incidentov

(Zdroj: Getty Images)

MINSK - Nedeľňajšie parlamentné voľby v Bielorusku prebehli bez incidentov, oznámila volebná komisia v Minsku večer po zatvorení volebných miestností. Výsledky zatiaľ nezverejnili. Informuje o tom agentúra DPA.

Účasť na hlasovaní podľa komisie dosiahla 72,98 percenta. Okrem volieb 110 poslancov parlamentu sa konali aj voľby približne 12.000 poslancov miestnych zastupiteľstiev. Išlo o prvé hlasovanie v Bielorusku od kontroverzných prezidentských volieb z leta 2020 a následných masových protestov. Voľby v tejto krajine sú však všeobecne považované na neslobodné a manipulované, píše DPA. Nezávislých pozorovateľov mocenský aparát dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka nepozval. Kandidovať mohli len štyri strany, ktoré podporujú Lukašenkovu politiku.

archívne video

Za PS bude v eurovoľbách kandidovať aj moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová (Zdroj: Topky/Ramon Leško )

Lukašenko v nedeľu avizoval opätovnú kandidatúru v najbližších prezidentských voľbách, očakávaných v roku 2025. "Nijaký zodpovedný prezident neopustí svoj ľud, ktorý ho nasledoval do bitky," vyhlásil podľa štátnych médií na adresu možnej opozície. Opozičná líderka Sviatlana Cichanovská, ktorá utiekla do exilu, vyzvala na bojkot volieb. Predtým už zdôraznila, že nemajú nič spoločné s demokraciou. Poukázala tiež na mnohých politických väzňov v krajine. Ľudskoprávne skupiny uvádzajú, že ich je viac ako 1400.

Lukašenka, ktorý vládne od roku 1994, v auguste 2020 oficiálne znova vyhlásili za víťaza prezidentských volieb. Podľa opozície však bola skutočnou víťazkou Cichanovská. Lukašenka ako hlavu štátu už neuznáva ani EÚ. V týždňoch po posledných voľbách sa konali hromadné protesty, ktoré vláda tvrdo potlačila. Zadržali vtedy vyše 35.000 ľudí, dodáva DPA.

Viac o téme: BieloruskoParlamenté voľby
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu