Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Lukašenko oznámil svoju kandidatúru v prezidentských voľbách

Alexander Lukašenko
Alexander Lukašenko (Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File)

MOSKVA - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v nedeľu povedal, že sa vo voľbách hlavy štátu v roku 2025 bude uchádzať o opätovné zvolenie. Takýto krok zrejme predĺži dlhú vládu kľúčového spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala televízia CNN.

Lukašenko po hlasovaní v nedeľňajších parlamentných a komunálnych voľbách dostal od novinárov pred volebnou miestnosťou otázku, či plánuje znovu kandidovať. "Povedzte im, že budem," odpovedal podľa štátnej tlačovej agentúry BelTA. "Čím sa (opozícia) viac snaží, tým je pravdepodobnejšie, že sa budem uchádzať o znovuzvolenie. Nebojte sa, urobíme všetko potrebné pre Bielorusko," dodal.

archívne video

Putin a Lukašenko pozorujú priebeh obranného cvičenia z Kremľa (Zdroj: Profimedia.sk)

Lukašenko, ktorý vládne v Bielorusku od roku 1994, si bude istý ďalším víťazstvom, pretože voľby v krajine nie sú všeobecne považované za slobodné ani spravodlivé, konštatovala CNN. Opozičná líderka žijúca v exile Sviatlana Cichanovská, ktorá vyzvala na bojkot nedeľných volieb, na jeho vyhlásenie reagovala na sociálnej sieti. "Lukašenko hovorí, že bude znova kandidovať za prezidenta? No tak. Jednoducho sa korunujte. Nikto sa aj tak nenechá oklamať," napísala.

Posledné prezidentské voľby v Bielorusku v roku 2020 vyvolali protesty, keď predbežné oficiálne výsledky ukázali, že Lukašenko zvíťazil s jasnou prevahou. Pozorovatelia a opozícia uviedli, že pri hlasovaní došlo k podvodom. Cichanovská žiadala opätovné sčítanie po oznámení Ústrednej volebnej komisie o tom, že Lukašenko získal 80,23 percenta hlasov a ona 9,9 percenta. Počas následných zrážok protestujúcich s políciou zadržali okolo 3000 osôb. Desiatky ľudí utrpeli zranenia. V Úrady odvtedy zakročujú proti disentu a mnohí opoziční predstavitelia skončili vo väzení alebo v exile.

Viac o téme: KandidatúraBieloruskoAlexandr LukašenkoPrezident
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu