Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Nový prezident musí zdôrazniť, že za pedofíliu sa nebude udeľovať milosť, tvrdí Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán (Zdroj: TASR/AP/Szilard Koszticsak)

BUDAPEŠŤ - Nový maďarský prezident bude musieť vo svojom prvom prejave zdôrazniť, že za pedofíliu a s ňou súvisiace zločiny sa nebude udeľovať žiadna milosť. V piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió to povedal predseda vlády Viktor Orbán. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Bývalá prezidentka Katalin Nováková omilostila ešte minulý rok Endreho K. odsúdeného za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove v Bicske. Kvôli tejto kauze odstúpila 10. februára. Orbán povedal, že amnestia v tomto prípade nebola správna. "Myslia si to všetci v krajine, najmä pravica. Kvôli tomu sa rozbila národná jednota, ktorú bude treba obnoviť. Bude to úlohou nového prezidenta," dodal premiér.

Orbán oznámil, že nariadil komplexné vyšetrenie tohto prípadu, a že príslušné pravidlá sprísni vláda v 20 bodoch. Súčasných riaditeľov detských inštitúcií treba podľa jeho slov preveriť z hľadiska ich spôsobu života, sexuálnej deviácie a bude potrebné vypracovať ich psychologické hodnotenie. Blok vládnych strán Fidesz-KDNP vo štvrtok oznámil, že na post nového prezidenta Maďarska nominuje predsedu ústavného súdu Tamása Sulyoka.
 

Viac o téme: MaďarskoPrezidentViktor Orbán
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu