Sobota24. február 2024, meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika

Expremiéra Chána s manželkou odsúdili za porušenie zákona o manželstve

Imran Chán
Imran Chán (Zdroj: TASR/Seth Wenig)

ISLAMABAD - Pakistanský súd v sobotu odsúdil expremiéra krajiny Imrana Chána a jeho manželku na sedem rokov väzenia za to, že ich sobáš uzavretý v roku 2018 porušil zákony o manželstve, uviedli pakistanskí predstavitelia i obhajoba. Informuje o tom agentúra AP.

Podľa obžaloby Chán a jeho manželka Bušra porušili zákon, podľa ktorého musí žena čakať tri mesiace, aby sa mohla opäť vydať. Chánova manželka bola už totiž raz vydatá. Chán spolu so svojou rodinou trvá na tom, že celý proces bol politicky motivovaný.

archívne video

Prezidentka rešpektuje a v istom zmysle aj rozumie, že vo voľbách na prezidenta nekandiduje žena (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Expremiér ponechaný vo väzbe

Rozsudok vyriekli po tom, čo Chána spolu s manželkou tento týždeň v stredu odsúdili na 14 rokov väzenia v separátnom procese týkajúcom sa korupcie. Pakistanského expremiéra zadržiavajú vo väznici v pakistanskom meste Rávalpindí od augusta minulého roka. Vtedy ho odsúdili za úplatkárstvo a hoci tento verdikt vzápätí zrušili, ponechali ho vo väzbe v rámci stíhania vo veci zverejnenia štátnych dokumentov.

Všetky obvinenia sú podľa Chána vykonštruované s cieľom zabrániť mu kandidovať v parlamentných voľbách, ktoré sú naplánované na 8. februára. Nezávislý pakistanský Výbor pre ľudské práva nedávno skonštatoval, že existuje len malá pravdepodobnosť, že nadchádzajúce voľby prebehnú spravodlivo a férovo vzhľadom na "predvolebné manipulácie". Zároveň vyjadril obavy v súvislosti s tým, že pakistanské úrady odmietli kandidatúru Imrana Chána a viacerých vysokopostavených predstaviteľov jeho strany.

 

Viac o téme: ManželstvoZákonyPorušeniePakistanVäzenieImran Chán
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu