Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Demonštranti v Pakistane zablokovali diaľnice: Protestujú tak proti údajným falošným voľbám

Stúpenci strany Pakistan Tehríke-e-Insaf bývalého pakistanského premiéra Imrána Chána protestujú proti údajnému falšovaniu hlasov v niektorých volebných obvodoch v parlamentných voľbách Zobraziť galériu (2)
Stúpenci strany Pakistan Tehríke-e-Insaf bývalého pakistanského premiéra Imrána Chána protestujú proti údajnému falšovaniu hlasov v niektorých volebných obvodoch v parlamentných voľbách (Zdroj: SITA/AP Photo/Fareed Khan)

KVÉTA - Tisíce podporovateľov väzneného pakistanského expremiéra Imrana Chána aj členovia iných politických strán v pondelok zablokovali kľúčové diaľnice na juhozápade Pakistanu. Začali tak jednodňový protest proti údajnému falšovaniu výsledkov minulotýždňových parlamentných volieb. Informovala o tom správa z agentúry AP.

Štvrtkové voľby v Pakistane sprevádzali obvinenia z falšovania výsledkov či bezprecedentné odstavenie mobilných a internetových služieb. Zároveň v nich nemohol kandidovať Chán ani jeho Pakistanské hnutie pre spravodlivosť (PTI), ktorého členovia kandidovali ako nezávislí.

archívne video

K protestom proti zmenám v trestnom práve sa opäť pridali krajania v zahraničí (Zdroj: TASR/Barbora Vizváryová)

Sčítavanie hlasov prebiehalo veľmi pomaly, v dôsledku čoho prívrženci PTI podozrievajú volebnú komisiu z možného falšovania výsledkov. Polícia cez víkend zadržala niekoľkých demonštrantov v meste Láhaur. Pri násilnostiach počas minulotýždňového protestu zároveň zahynuli dvaja ľudia. Hovorca pakistanskej vlády v juhozápadnej provincii Balúčistán vyzval demonštrantov, aby "prejavili slušnosť, prijali porážku a opustili diaľnice".

Kandidáti spájaní s Chánom získali 101 z 266 kresiel v Národnom zhromaždení, čo je dolná komora pakistanského parlamentu. Pakistanská moslimská liga-Naváz (PML-N) vedená trojnásobným premiérom Navázom Šarífom získala 75 kresiel. Za nimi nasleduje so ziskom 54 kresiel Pakistanská ľudová strana (PPP), ktorú po smrti zavraždenej premiérky Bénazír Bhuttovej vedie jej syn.

Stúpenci strany Pakistan Tehríke-e-Insaf
Zobraziť galériu (2)
Stúpenci strany Pakistan Tehríke-e-Insaf bývalého pakistanského premiéra Imrána Chána protestujú proti údajnému falšovaniu hlasov v niektorých volebných obvodoch v parlamentných voľbách  (Zdroj: SITA/AP Photo/Fareed Khan)

Žiadna strana tak nezískala väčšinu a budú rokovať o vytvorení koaličnej vlády. Šaríf už v piatok oznámil, že začne rozhovory s ďalšími stranami a pravdepodobne bude chcieť udržať nezávislých kandidátov spájaných s Chánom mimo parlamentu.

Chán sa považuje za najpopulárnejšieho politika v Pakistane. Vo väzení je od augusta minulého roka, pričom ho od vtedy opakovane odsúdili na dlhoročné tresty pre korupciu či morálne pochybenia.

Pôvodne sa očakávalo, že najviac hlasov vo voľbách získa PML-M. Šarífovi v decembri 2023 pakistanský najvyšší súd zrušil rozsudok v prípade úplatkárstva a umožnil mu tak kandidovať. Politickí komentátori ho označovali za kandidáta podporovaného armádou, ktorá má v Pakistane silné postavenie.

Viac o téme: ProtestPakistanFalošné voľby
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu