Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Pápež prehovoril o pohrebnom rituáli: V tomto bude mať za vyše storočie prvenstvo!

Pápež František sa modlí pred betlehemom počas týždennej generálnej audiencie vo Vatikáne
Pápež František sa modlí pred betlehemom počas týždennej generálnej audiencie vo Vatikáne (Zdroj: SITA/AP Photo/Gregorio Borgia)

VATIKÁN - Pápež František chce výrazne zjednodušiť zložitý pápežský pohrebný rituál a ako prvý pápež za vyše storočie chce byť pochovaný mimo Vatikánu. Informujú o tom správy agentúr Reuters a ANSA.

František, ktorý v nedeľu oslávi 87. narodeniny, odhalil plány svojho pohrebu v rozhovore pre mexickú televíziu N+ odvysielanom v utorok. Prezradil v ňom, že si už nechal pripraviť hrob v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore). 

Archívne video: Na pápežovu omšu prišli veriaci z Bratislavy i Podunajskej nížiny

Na pápežovu omšu prišli veriaci z Bratislavy i Podunajskej nížiny (Zdroj: TASR/Ladislav Vallach)

Rozhovor nahrali ešte pred tým, ako pápež odslúžil omšu v Bazilike svätého Petra, pričom sa zdalo, že sa už zotavil z nedávnej bronchitídy. Počas interview sa často smial a diskutoval o rôznych témach vrátane svojho zdravia, migrácie či svojho vzťahu so zosnulým pápežom Benediktom XVI. a ďalších cestovných plánoch. Zdôraznil, že napriek zdravotným problémom z uplynulých rokov nikdy neuvažoval o rezignácii.

V súvislosti so svojím pohrebom povedal, že s ľuďmi vo Vatikáne pracuje na zjednodušení komplikovaných a dlhých pohrebných rituálov, ktoré boli použité pri pochovávaní jeho predchodcov. Povedal tiež, že vzhľadom na svoju oddanosť Márii, Matke Božej, sa rozhodol, že bude pochovaný v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej, kam sa chodí modliť pred a po každej svojej zahraničnej ceste. Už vyše 100 rokov pritom pápežov pochovávajú v krypte pod Bazilikou svätého Petra, pripomína Reuters.

Pápež tiež podľa vlastných slov dúfa, že sa mu podarí budúci rok absolvovať tri zahraničné cesty, a to do niektorej krajiny v Polynézii či do Belgicka. Chcel by tiež uskutočniť prvú cestu do rodnej Argentíny od nástupu do funkcie v roku 2013.

Viac o téme: PohrebPochovanieVatikánPápež František
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu