Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Nechceme hrať žiadnu rolu v Zelenského vnútropolitických bojoch, tvrdí Maďarsko

(Zdroj: SITA/AP Photo/Franc Zhurda)

BUFAPEŠŤ - Hovorca maďarskej vlády Zoltan Kovacs v reakcii na vyhlásenie Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU), ktorá vysvetlila, prečo nepovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovovi vycestovať z Ukrajiny, napísal na sociálnej sieti X (predtým Twitter), že Maďarsko si neželá hrať žiadnu rolu vo vnútropolitických bojoch ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Správy ako táto a tieto politické čistky sú ďalším znakom toho, že Ukrajina ešte nie je pripravená na členstvo v Európskej únii," dodal. SBU v sobotnom vyhlásení konanie ukrajinskej pohraničnej stráže odôvodnila tým, že sa exprezident chystal stretnúť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorého Kyjev kritizuje za "protiukrajinské postoje". Dodala, že Moskva údajne plánovala toto stretnutie využiť "na svoje informačné a psychologické operácie proti Ukrajine".

Zrušili Porošenkovo povolenie opustiť Ukrajinu

Porošenko v piatok na sociálnej sieti zverejnil video z hraničného priechodu s Poľskom, kde mu podľa neho ukrajinské úrady odmietli umožniť prechod hraníc. Exprezident na videu držal v ruke dokumenty, ktoré podľa neho dokazovali, že mal oficiálne povolenie na cestovanie do zahraničia. Porošenko, ktorý zastával úrad prezidenta v rokoch 2014-2019 a v súčasnosti je opozičným poslancom, v piatok tvrdil, že plánoval cestovať do Poľska, kde sa chcel pokúsiť sprostredkovať ukončenie protestov vodičov kamiónov, ktorí blokujú poľsko-ukrajinské hraničné priechody. Následne chcel navštíviť Spojené štáty, kde mal v úmysle získavať podporu pre boj Ukrajiny voči ruskej vojenskej agresii.

Podpredseda ukrajinského parlamentu Olexandr Kornijenko v piatok potvrdil, že zrušil Porošenkovo povolenie opustiť Ukrajinu. K zmene rozhodnutia ho viedol list, ktorého obsah nechcel komentovať. Ukrajinské úrady nepovolili Porošenkovi opustiť krajinu ani vlani v máji, keď plánoval vycestovať na zasadnutie parlamentného zhromaždenia NATO v Litve, pripomína AFP. Porošenko vedie opozičnú stranu Európska solidarita a často kritizuje vládu súčasného prezidenta Volodymyra Zelenského. Obaja sa stretli v súboji o prezidentské kreslo vo voľbách v roku 2019, keď Zelenskyj s prehľadom porazil Porošenka ako vtedajšieho úradujúceho prezidenta.

Viac o téme: MaďarskoPorošenkoVolodymyr Zelenskyj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu