Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Silné zemetrasenie na ostrove Mindanao poškodilo niektoré budovy

(Zdroj: Getty Images)

MANILA - Juh Filipín zasiahlo v piatok ráno silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7, oznámila Geologická služba Spojených štátov (USGS). V dôsledku zemetrasenia sa zrútila časť stropu v nákupnom centra, pričom mnohí ľudia v panike utekali z budov. Obete však bezprostredne nehlásili, informujeme podľa správ agentúr AFP a AP.

archívne video

Premiér o pomoci obciam dotknutých zemetrasením (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo pri provincii Sarangani ležiacej na juhu ostrova Mindanao v hĺbke 78 kilometrov, uviedlo USGS. Podľa filipínskeho seizmologického inštitútu malo zemetrasenie magnitúdu 7,2 a jeho epicentrum ležalo len v hĺbke desiatich kilometrov. Po zemetrasení nebola vydaná nijaká výstraha pred vlnami tsunami. Bezprostredne po zemetrasení neboli hlásené obete, úrady však varovali pred škodami, pričom zemetrasenie cítili aj obyvatelia priľahlých filipínskych provincií.

V nákupnom centre sa zrútila strecha nákupného centra

Fotografie zverejnené na sociálnej sieti Facebook, ktoré overila AFP, zachytávajú zrútenú časť stropu v nákupnom centre v meste General Santos. To leží necelých 100 kilometrov od epicentra. Záchranári museli v meste General Santos zasahovať na jednej zo stredných škôl, kde malo asi 30 študentov problémy s dýchaním po panike, ktorú u nich vyvolalo zemetrasenie. Trhliny v budovách hlásili aj školy v obci Jose Abad Santos v provincii Davao Occidental. Okrem toho úrady preverujú aj hlásenie o poškodení nákupného centra v meste Koronada, píše agentúra Reuters. Zemetrasenia sa na Filipínach vyskytujú bežne, pretože krajina leží na tzv. ohnivom kruhu. Ide o zónu častého výskytu zemetrasení a sopečných erupcií, ktorá obkolesuje Tichý oceán.

Viac o téme: PoškodenieBudovyZemetrasenie Mindanao
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu