Štvrtok30. november 2023, meniny má Andrej, Ondrej, Andreas, zajtra Edmund

AKTUÁLNE Obrovská protivládna demonštrácia u susedov: Do ulíc vyšlo milión ľudí, taký dav ešte metropola nezažila!

Protivládna demonštrácia v Poľsku Zobraziť galériu (4)
Protivládna demonštrácia v Poľsku (Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski)

VARŠAVA/KATOVICE - V centre Varšavy sa dnes zišla protivládna demonštrácia. Podľa varšavskej radnice sa jej v jednu chvíľu zúčastnil zhruba milión ľudí, a stala sa tak najväčšou demonštráciou v histórii poľského hlavného mesta. "Pochod milióna sŕdc" zvolal dva týždne pred voľbami opozičný vodca Donald Tusk z liberálnej Občianskej platformy (PO). Vládna nacionalistická strana Právo a spravodlivosť (PiS) dnes usporiadala vlastnú masovú predvolebnú akciu v Katoviciach.

"Keď vidím tie státisíce usmievavých tvárí, cítim, že sa blíži ten rozhodujúci moment v dejinách našej krajiny," vyhlásil expremiér a bývalý predseda Európskej rady pri začatí pochodu v hlavnom meste. "Je to úplne najväčšia demonštrácia v histórii Varšavy," povedala AFP hovorkyňa varšavskej radnice Monika Beuthová.

archívne video

Vzdušný priestor Slovenska budú okrem Česka a Poľska chrániť aj Maďari (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

Opozícia dúfa, že sa dnešný pochod stane najväčším za posledné desiatky rokov a povzbudí voličov k účasti na voľbách. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že PiS by mohla zvíťaziť, ale vzhľadom na nespokojnosť niektorých občanov s rastúcimi životnými nákladmi a obavy z oslabenia demokratických kontrol a rovnováhy by mohla mať ťažkosti s vytvorením väčšiny.

AKTUÁLNE Obrovská protivládna demonštrácia
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski)

"Prichádza veľká zmena. Je to znamenie znovuzrodenia Poľska," povedal Tusk davom zhromaždeným v centre metropoly. Vyhlásil, že PiS by sa mohla usilovať o vystúpenie Poľska z Európskej únie, čo však táto strana popiera, a voľby označil za kľúčové pre práva menšín a žien.

Varšavský primátor Rafal Trzaskowski v prejave na zhromaždení povedal, že dnešná akcia je pochodom za víťazstvo vo voľbách 15. októbra a pochodom za úplne nové Poľsko. "Plní odvahy a odhodlania ideme v ústrety budúcnosti, ústrety Poľsku, ktoré je tolerantné, rozmanité, európske a usmievavé," povedal Trzaskowski.

Protivládna demonštrácia v Poľsku
Zobraziť galériu (4)
Protivládna demonštrácia v Poľsku  (Zdroj: SITA/AP Photo/Rafal Oleksiewicz)

Na opozičnej akcii mnoho ľudí mávalo poľskými vlajkami a vlajkami EÚ. "Chcem byť slobodná, chcem byť v EÚ, chcem mať právo rozhodovať, chcem mať slobodné súdy," povedala agentúre Reuters Hanna Chaciewiczová, 59-ročná zubárka z Otwocku, mesta pri Varšave. Niektorí niesli transparenty s nápismi "PiSexit" alebo "Mačka môže zostať", ktoré odkazovali na domáceho maznáčika vodcu PiS Jaroslawa Kaczyńského.

Opozičný vodca Donald Tusk
Zobraziť galériu (4)
Opozičný vodca Donald Tusk  (Zdroj: SITA/AP Photo/Rafal Oleksiewicz)

PiS, ktorá je pri moci od roku 2015, v kampani sľubovala, že udrží migrantov mimo Poľska, čo je podľa nej kľúčové pre národnú bezpečnosť. Chce tiež pokračovať vo vyplácaní peňazí rodinám a starším ľuďom. Na jej dnešný programový zjazd v Katoviciach sa za masívnej účasti verejnosti zišlo mnoho členov vlády. Vystúpil okrem iného minister obrany Mariusz Blaszczak, ktorý ubezpečil, že Poľsko je v bezpečí, a prišiel aj poľský vicepremiér a de facto najmocnejší politický predstaviteľ Kaczyński.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki na podujatí v Katoviciach podľa agentúry PAP prisľúbil, že ak PiS zostane pri moci, bude priemerná mzda v krajine do štyroch rokov predstavovať 10.000 zlotých (zhruba 53.000 Sk) zo súčasných približne 7000 zlotých.

Viac o téme: DemonštráciePoľskoDonald TuskPrávo a spravodlivosťObčianska platforma
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu