Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

Karol III. vyzval na bankete Britániu a Francúzsko na posilnenie vzťahov

Kráľ Karol III. Zobraziť galériu (2)
Kráľ Karol III. (Zdroj: SITA/Dan Kitwood/Pool Photo via AP)

VERSAILLES - Britský kráľ Karol III. vyzval v stredu večer Britániu a Francúzsko, aby "posilnili" svoje dlhoročné vzťahy. Vyjadril sa tak počas prípitku na bankete vo Versailles, ktorý na tomto zámku usporiadal na počesť návštevy britského kráľovského páru francúzsky prezident Emmanuel Macron.

 "Je na nás všetkých, aby sme posilnili naše priateľstvo a uistili sa, že je pripravené na výzvy 21. storočia," povedal britský panovník počas prípitku. Hoci Karol III. priamo nespomenul rozporuplný odchod Británie z Európskej únie, zmienil "dlhú a zložitú históriu" oboch krajín, uvádza AFP.Francúzsky prezident Macron zase skonštatoval, že Francúzsko a Británia budú napriek napätiu, ktoré medzi nimi vyvolal práve brexit, spoločne čeliť výzvam moderného sveta.

Karol III. vyzval na
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/Guillaume Horcajuelo / Pool photo via AP)

"Napriek brexitu... Vaše Veličenstvo, viem, že budeme naďalej spoločne písať časť budúcnosti nášho kontinentu, čeliť výzvam a slúžiť našim spoločným cieľom," povedal Macron počas prípitku. Karlovu návštevu vo Francúzsku zároveň označil za "poctu našej minulosti... a záruku budúcnosti".Na bankete vo Versailles sa zúčastnili aj ďalší prominentní hostia, ako anglicko–francúzska herečka a speváčka Charlotte Gainsbourgová, dcéra Sergea Gainsbourga a Jane Birkinovej, spevák rockovej skupiny Rolling Stones Mick Jagger, britský herec Hugh Grant či bývalý francúzsky futbalový tréner Arsne Wenger, ktorý viac než 20 rokov pôsobil v Arsenale Londýn.

Karol III. strávi vo Francúzsku ešte dva dni

Karol III. s manželkou, kráľovnou Kamilou, pricestovali v stredu na trojdňovú štátnu návštevu Francúzska. Na letisku Paríž-Orly ich po prílete privítala francúzska premiérka Elisabeth Borneová. Následne sa pripojili k francúzskemu prezidentovi Macronovi na spomienkovom obrade pri Víťaznom oblúku v Paríži a neskôr s Macronom pokračovali v rozhovoroch v Elyzejskom paláci.Karol III. strávi vo Francúzsku ešte dva dni. Vo štvrtok by mal vystúpiť s prejavom v tamojšom Senáte, hornej komore parlamentu. V piatok zamieri mesta Bordeaux na juhozápade krajiny, kde má okrem iného v pláne aj návštevu ekologickej vinice.

Karol III. s Kamilou mali návštevu Francúzska pôvodne naplánovanú už na marec, napokon ju však zrušili pre násilné protesty proti dôchodkovej reforme, ktoré v tom čase vypukli vo viacerých francúzskych mestách. Karol III. namiesto toho navštívil len Nemecko. Bola to jeho prvá zahraničná cesta v role britského monarchu.Kráľom sa stal vlani v septembri automaticky po smrti svojej matky Alžbety II., ktorá vládla od roku 1952. Korunovačnú slávnosť mal však až tohto roku v máji.

Viac o téme: VýzvaFrancúzskoVeľká BritániaKráľ Karol III.Posilnenie vzťahov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu