Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Šéf OSN žiada okamžité ukončenie bojov v Náhornom Karabachu

António Guterres
António Guterres (Zdroj: SITA)

NEW YORK - Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v stredu na okamžité ukončenie bojov v oblasti Náhorného Karabachu, kde Azerbajdžan spustil vojenskú operáciu voči miestnym Arménom.

"Generálny tajomník čo najdôraznejšie apeluje na okamžité ukončenie bojov, na deeskaláciu situácie a dôslednejšie dodržiavanie prímeria z roku 2020 a princípov mezinárodného práva," povedal Guterresov hovorca Stéphane Dujarric, ktorého citovala agentúra AFP. Podobné výzvy už predtým zverejnili Spojené štáty, Francúzsko či Rusko.

Azerbajdžanské sily v utorok spustili v Náhornom Karabachu pozemnú vojenskú "protiteroristickú" operáciu, ktorej deklarovaným cieľom je "obnovenie ústavného poriadku". Azerbajdžan tvrdí, že sa mu podarilo ovládnuť už desiatky vojenských pozícií, ktoré doposiaľ ovládali tamojší arménski separatisti.

Boje si vyžiadali niekoľko obetí

Podľa správ z Karabachu si boje vyžiadali už najmenej 27 obetí vrátane dvoch civilistov. Zranenia utrpelo ďalších vyše 200 ľudí, píše agentúra DPA. V dôsledku intenzívneho azerbajdžanského ostreľovania bolo z oblastí Náhorného Karabachu obývaných Arménmi evakuovaných už viac než 7000 obyvateľov zo 16 obcí.

Prevažne moslimský Azerbajdžan je v konflikte o Náhorný Karabach podporovaný Tureckom. Tradičným spojencom a ochrancom kresťanských Arménov je Rusko, ktoré však stráca vplyv v regióne, píše agentúra DPA.

Spory trvajú desaťročia

Arménsko a Azerbajdžan sa už desaťročia sporia o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu, avšak od začiatku 90. rokov je pod kontrolou Arménov. Počas šesťtýždňovej vojny v roku 2020 Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad niektorými karabašskými regiónmi a následne s Arménskom podpísal prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko.

Viac o téme: AzerbajdžanOSNAntónio GuterresNáhorný Karabach
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu