Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

AKTUÁLNE ECOWAS nariadil aktiváciu svojich pohotovostných jednotiek

(Zdroj: SITA/AP Photo/Gbemiga Olamikan)

ABUJA - Lídri Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) vo štvrtok nariadili aktiváciu pohotovostných jednotiek ECOWAS pre ich prípadné nasadenie v Nigeri. Bezprostredne nie je jasné, čo bude ich aktivácia v praxi znamenať, uviedla rozhlasová stanica Deutsche Welle (DW).

ECOWAS zriadilo tieto sily vlani ako regionálnu mierovú jednotku, ktorá má čeliť teroristickým hrozbách, ako aj protiústavným zmenám vlád v západnej Afrike, objasnila DW. Účastníci summitu vo svojom vyhlásení vyzvali tiež Africkú úniu (AÚ), ako aj partnerské krajiny a inštitúcie, aby podporili uznesenie prijaté v Abuji, dodala agentúra AFP. Lídri bloku predtým vo štvrtok uviedli, že sú rozhovory s nigerskou juntou a že takéto rokovania považujú za základ svojich pokusov o zmiernenie krízy v Nigeri.

"Je dôležité, aby sme uprednostnili diplomatické rokovania a dialóg ako základ nášho prístupu," povedal nigérijský prezident Bola Tinubu, ktorý predsedá mimoriadnemu summitu ECOWAS v Abuji. Vyzval lídrov bloku, aby konali s vedomím, že problém je naliehavý. Tinubu, ktorý predsedá ECOWAS, však vo štvrtok na záver summitu vyhlásil, že žiadna možnosť "nebola zhodená zo stola", vrátane použitia sily ako poslednej možnosti.

Medzinárodné spoločenstvo prevrat odsúdilo 

Po prevrate z 26. júla dal ECOWAS vodcom prevratu ultimátum, aby prezidenta Bazouma znova uviedli do úradu, inak budú čeliť použitiu sily. Vodcovia prevratu túto požiadavku odignorovali a ultimátum, ktoré vypršalo v nedeľu, prešlo zo strany ECOWAS bez implementácie akýchkoľvek reštriktívnych opatrení. Susedia Nigeru - Mali a Burkina Faso, kde vládnu vojenské vlády, ktoré sa chopili moci štátnymi prevratmi, - tvrdia, že ozbrojený zásah v Nigeri by sa rovnal vyhláseniu vojny ich krajinám. Aktéri nigerského prevratu v utorok odmietli ponuku vyslať do Nigeru spoločný tím predstaviteľov ECOWAS, OSN a Africkej únie.

Medzinárodné spoločenstvo odsúdilo prevrat v Nigeri a vyvíja tlak na vodcov prevratu, aby vrátili moc Bazoumovi. Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril v stredu znepokojenie v súvislosti so životnými podmienkami, v ktorých je internovaný Bazoum a jeho rodina. Objavili sa totiž správy, že Bazoum a jeho rodina sú zadržiavaní bez elektriny, vody, jedla, či liekov. Guterres vyzval aj na okamžité a bezpodmienečné prepustenie ďalších zadržaných členov vlády. Medzitým nigerská vojenská junta vo štvrtok vymenovala svoj vládny kabinet, pripomenula agentúra DPA.

Viac o téme: NigerECOWASPohotovostné jednotky
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu