Nedeľa14. apríl 2024, meniny má Justín, Justína, zajtra Fedor

Burkinská junta pozastavila vysielanie rozhlasovej stanice pre kritiku Nigeru

(Zdroj: Twitter/@ewnupdates)

OUAGADOUGOU - Vláda Burkiny Faso, ktorú vedie junta, pozastavila vysielanie jednej z najpopulárnejších rozhlasových staníc v krajine po tom, ako odvysielala rozhovor, ktorý bol považovaný za "urážlivý" voči novým vojenským predstaviteľom susedného Nigeru. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Činnosť rozhlasovej stanice Radio Omega pozastavili vo štvrtok s okamžitou platnosťou "až do odvolania", uviedol vo vyhlásení burkinský minister komunikácií Rimtalba Jean Emmanuel Ouedraogo. Dodal, že toto opatrenie je "vo vyššom záujme štátu". Stanica, ktorá je súčasťou mediálnej skupiny Omega vlastnenej burkinským novinárom a bývalým ministrom zahraničných vecí Alphom Barrym, prestala vysielať po vydaní daného vyhlásenia vo štvrtok neskoro večer.

Kanál odvysielal rozhovor s Ousmanom Abdoulom Moumounim, hovorcom novozaloženej nigerskej skupiny, ktorá vedie kampaň za návrat nigerského prezidenta Mohameda Bazouma k moci. Tohto demokraticky zvoleného lídra zvrhli 26. júla príslušníci prezidentskej gardy. Moumouni sa vyjadril "urážlivo na adresu nových nigerských orgánov", povedal Ouedraogo, ktorý je zároveň hovorcom burkinskej vlády. Moumouniho organizácia "jasne vedie kampaň za násilie a vojnu proti suverénnemu nigerskému ľudu" a "všetkými prostriedkami" sa snaží obnoviť vládnutie Bazouma, vyhlásil ďalej Ouedraogo.

Burkinské orgány pozastavili vysielanie francúzskych spravodajských televíznych staníc

V Burkine Faso došlo minulý rok k dvom vojenským prevratom. Oba – podobne ako v Mali a Nigeri – čiastočne vyvolala nespokojnosťou s neúspechmi pri potláčaní džihádistického povstania. Burkina Faso pohotovo vyjadrila solidaritu s novými nigerskými lídrami a pridala sa k Mali, ktoré varovalo, že akýkoľvek vojenský zásah zameraný na obnovenie moci Bazouma bude považovať za "vyhlásenie vojny" proti sebe. Burkinské orgány v uplynulých mesiacoch pozastavili vysielanie francúzskych spravodajských televíznych staníc La Chaine Info (LCI) a France24, ako aj rozhlasovej stanice Radio France Internationale (RFI). Vyhostili tiež korešpondentov francúzskych denníkov Libération a Le Monde.

Viac o téme: VysielanieNigerRozhlasová stanicaBurkinská junta
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu