Štvrtok30. november 2023, meniny má Andrej, Ondrej, Andreas, zajtra Edmund

Vojenská junta v Nigeri uzavrela vzdušný priestor pre hrozbu intervencie

Nepokoje v Nigeri Zobraziť galériu (2)
Nepokoje v Nigeri (Zdroj: SITA/AP/Sam Mednick)

NIAMEY - Vojenská junta v Nigeri v nedeľu večer oznámila, že uzavrela vzdušný priestor krajiny. Varovala zároveň, že každý pokus o jeho narušenie sa stretne s "ráznou a okamžitou reakciou". Informuje agentúry AFP.

Oznámenie prišlo pred tým, ako vyprší termín, ktorý dalo regionálne združenie západoafrických krajín aktérom prevratu v Nigeri na to, aby odovzdali moc späť demokraticky zvolenému prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi. V opačnom prípade im pohrozilo možnou vojenskou intervenciou.

Bazouma zvrhli 26. júla

"Vzhľadom na hrozbu intervencie, ktorá je čoraz jasnejšia vďaka prípravám susedných krajín, je vzdušný priestor Nigeru uzavretý od tohto dňa... pre všetky lietadlá až do odvolania," uviedla junta vo vyhlásení. Bazouma zvrhli 26. júla, keď ho zadržali členovia prezidentskej stráže. Odvtedy ho zadržiavajú v jeho rezidencii v hlavnom meste Niamey.

Vojenská junta v Nigeri
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP/Ben Curtis)

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) dalo nigerskej junte na vzdanie sa moci týždeň. Po neúspešných snahách o diplomatické kontakty s ňou ministri obrany krajín ECOWAS v piatok oznámili, že sfinalizovali plán možnej intervencie v Nigeri. V nedeľu sa v nigerskej metropole zišli desaťtisíce stúpencov vojenského prevratu, ktorí na štadióne privítali aj delegáciu vojenskej junty.

Viac o téme: VojnaPrevratNiger
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu