Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Britský premiér odsúdil útok nožom vo Francúzsku: Boli pri ňom dobodané štyri deti, motív je nejasný

Rishi Sunak
Rishi Sunak (Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, pool)

WASHINGTON - Britský premiér Rishi Sunak vo štvrtok odsúdil útok nožom v meste Annecy vo francúzskych Alpách, pri ktorom utrpeli zranenia štyri deti v predškolskom veku vrátane jedného zo Spojeného kráľovstva. TASR informáciu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

"V myšlienkach sme všetci s tými, ktorých postihol tento nepochopiteľný útok, vrátane britského dieťaťa," povedal Sunak na začiatku tlačovej konferencie s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome. Na Twitteri reagoval aj britský minister zahraničných vecí James Cleverly. "Je to strašné. Dnešný útok v Annecy, pri ktorom utrpeli zranenia malé deti, bol zbabelým činom. Stojíme pri (francúzskej ministerke zahraničných vecí Catherine) Colonnovej a pri ľude Francúzska. Sme pripravení pomôcť s čímkoľvek, čo je v našich silách," napísal.

Útočník pobodal šesť ľudí

Francúzska polícia naďalej vyšetruje motív štvrtkového útoku nožom na štyri deti a dvoch dospelých v meste Annecy. Zranených v piatok navštívi aj francúzsky prezident Emmanuel Macron s manželkou, informuje TASR na základe správ agentúr DPA a AFP. Páchateľa útoku polícia na mieste zadržala a vo štvrtok vo večerných hodinách vypočúvala, motív jeho činu je však naďalej nejasný, spresnila tamojšia prokuratúra. Terorizmus však predbežne vylúčila. Muž v čase útoku nebol pod vplyvom alkoholu ani omamných látok. Podľa novín Le Parisien sa v piatok podrobí psychiatrickému vyšetreniu. V cele policajného zaistenia mal utrpieť ťažký hysterický záchvat.

Štyri zranené deti vo veku 22 mesiacov až troch rokov boli hospitalizované v nemocniciach v mestách Ženeva a Grenoble. Dve z detí sú súrodenci pochádzajúci z Francúzska; zvyšné sú z Veľkej Británie a Holandska a vo Francúzsku boli na dovolenke. Stav dvoch detí zostáva naďalej kritický, povedal v piatok hovorca vlády Olivier Véran. O páchateľovi je známe to, že ide o Sýrčana a vo Francúzsku sa zdržiaval len niekoľko mesiacov. Predtým žil desať rokov vo Švédsku, spresnila francúzska premiérka Élisabeth Borneová.

Vo Francúzsku útočník nemal trvalý pobyt. Bezpečnostné zložky európskych štátov o ňom nemajú žiadne záznamy, takisto neexistujú doklady o tom, že by v minulosti absolvoval psychiatrickú liečbu. Vo Švédsku bol Sýrčanovi priznaný štatút utečenca, napriek tomu o azyl požiadal minulý rok aj vo Francúzsku. Ako informovala televízia BFM, táto žiadosť bola pred štyrmi dňami zamietnutá. Zatiaľ nie je jasné, či má táto skutočnosť niečo spoločné s jeho činom. Podľa mediálnych informácií bol Sýrčan vo Švédsku ženatý a má trojročnú dcéru; nedávno sa však s manželkou, ktorá je švédskou občiankou, rozišli. Obaja absolvovali on-line vzdelávanie v oblasti ošetrovateľstva.

Viac o téme: Nôžútok FrancúzskoRishi Sunak
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu