Sobota30. september 2023, meniny má Jarolím, zajtra Arnold

Biden ocenil spoluprácu demokratov a republikánov pri dohode o rozpočte

Joe Biden Zobraziť galériu (3)
Joe Biden

WASHINGTON — Americký prezident Joe Biden vo svojom piatkovom večernom príhovore k národu z Oválnej pracovne ocenil spoluprácu demokratov a republikánov v krízových okamihoch, akým bola dohoda o zvýšení dlhového stropu do roku 2025, ktorá odvrátila hroziacu platobnú neschopnosť USA. Uviedli to agentúry DPA a AP.

Dohodu schválili tento týždeň obe komory Kongresu – v stredu Snemovňa reprezentantov a o deň neskôr Senát. Biden ju podpíše v sobotu v Bielom dome."Prijatie dohody o rozpočte bolo rozhodujúce. V stávke nemohlo byť viac," povedal Biden. "Zabránili sme hospodárskej kríze a ekonomickému kolapsu," dodal.

Kevin McCarthy
Zobraziť galériu (3)
Kevin McCarthy  (Zdroj: TASR/AP Photo/Jose Luis Magana)

Dohodu dosiahol Biden s predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym

Dohodu dosiahol Biden s predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym. Republikánom poskytla niektoré z požadovaných škrtov vo federálnych výdavkoch, no zároveň sa zachovala línia hlavných priorít demokratov, píše AP. "Nikto nedostal všetko, čo chcel, ale Američania dostali to, čo potrebovali," konštatoval Biden, pričom vyzdvihol dosiahnutý kompromis a konsenzus.

ministerka financií USA Janet
Zobraziť galériu (3)
ministerka financií USA Janet Yellenová  (Zdroj: Facebook/Janet Yellen)

Biden využil príhovor na prezentáciu úspechov svojho prvého funkčného obdobia. "Znižujeme výdavky a zároveň znižujeme deficity," povedal Biden. "Chránime dôležité priority od sociálneho zabezpečenia cez Medicare až po Medicaid, po veteránov a naše investície do infraštruktúry a čistej energie." Americká ministerka financií Janet Yellenová varovala, že v prípade nezvýšenia dlhového stropu by sa USA mohli dostať do platobnej neschopnosti 5. júna. Tento spor dokonca prinútil Bidena k predčasnému návratu z cesty do zahraničia.

Viac o téme: OcenenieSpoluprácaDemokratiRepublikániŠtátny rozpočetJoe Biden
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu