Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

PRIESKUM Vývoj umelej inteligencie znepokojuje zhruba polovicu Čechov

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images/David Gyung)

PRAHA - Česi majú k technologickému pokroku na poli umelej inteligencie obozretný postoj; viac než polovica ľudí na ňom vidí pozitíva i negatíva, zvyšok ho považuje za úplne škodlivý alebo naskrz prínosný pre spoločnosť, alebo vec nedokáže posúdiť.

Vyplýva to z prieskumu Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity a agentúry Ipsos, ktorý sa zameral predovšetkým na umelú inteligenciu v médiách, informoval v pondelok Český rozhlas. Konkrétne automaticky vygenerovaný článok dokázala správne rozpoznať zhruba polovica opýtaných.

Na to, že ich vývoj umelej inteligencie znepokojuje, odpovedalo 48 percent Čechov; približne štvrtina respondentov uviedla, že je "rovnako nadšená aj znepokojená". Šesť z desiatich ľudí by však podporilo výzvu, pod ktorú sa podpísal okrem iného i americký podnikateľ Elon Musk. Táto iniciatíva však volá po polročnom pozastavení vývoja tzv. generatívnej umelej inteligencie, ako je model ChatGPT.

Musk však o niekoľko týždňov neskôr oznámil, že chce spustiť konkurenčný generatívny model, ktorý sa bude "maximálne usilovať o hľadanie pravdy". Zhruba 40 percent českej populácie prichádza do styku s umelou inteligenciou aspoň raz denne. Ľudia najčastejšie správne identifikovali, že sa s ňou stretávajú v produktoch spojených s ľudským zdravím - napríklad pri fitnes náramkoch alebo pri nakupovaní na internete. Väčšina, naopak, nevie, že umelá inteligencia dokáže písať novinárske články, a že niektoré médiá to už využívajú.

Viac o téme: ČeskoUmelá inteligenciaAI
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu