Nedeľa, 28. máj 2023. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

Na taliansky ostrov prišlo vyše 3-tisíc migrantov, pri Tunisku sa 29 ľudia utopili

Utečenci čakajú na vylodenie pri ostrove LampedusaGaléria fotiek (2)
Utečenci čakajú na vylodenie pri ostrove Lampedusa
Zdroj: SITA

LAMPEDUSA/TUNIS – Napriek nedávnym nehodám lodí s obeťami na životoch sa cez Stredozemné more vydáva do Talianska naďalej mnoho migrantov. V uplynulých dvoch dňoch dorazilo len na taliansky ostrov Lampedusa viac ako 3000 ľudí, informovala v sobotu tlačová agentúra ANSA.


V sobotu podľa správy prišlo na malý ostrov 1387 ľudí, v piatok ich bolo 1778. Migranti, medzi nimi mnohé deti, sa na Lampedusu dostali viacerými plavidlami. Niektorým museli pomáhať záchranári. V nedeľu očakávajú príchod ďalších, napísala agentúra DPA.

Starosta Lampedusy Filippo Minnino v tejto súvislosti žiada spoločnú európsku námornú misiu. "Európa a Taliansko si musia uvedomiť, že v Stredozemnom mori panuje núdzový stav. Naďalej zomierajú ženy, deti a muži," citovala ho ANSA. Lampedusa sa nachádza medzi Sicíliou a severnou Afrikou, asi 190 kilometrov od tuniského pobrežia. Mnohí ľudia sa opakovane snažia dostať malými plavidlami nevhodnými na plavbu po mori z Tuniska a Líbye na Lampedusu, Maltu, Sicíliu či taliansku pevninu.

Utečenci čakajú na vylodenie
Galéria fotiek (2)
Utečenci čakajú na vylodenie pri ostrove Lampedusa
Zdroj: SITA

Pri pobreží Tuniska prišlo pri najnovšom nešťastí o život 29 ľudí. Telá migrantov zo subsaharskej Afriky vytiahli z mora po potopení troch člnov, oznámila v nedeľu tuniská pobrežná stráž. Podľa vyjadrenia tiež zachránila 11 ľudí z rôznych afrických krajín. V Taliansku sa už dlhšie diskutuje o príchode tisícov migrantov. V médiách sa objavujú výrazy ako "migračný boom" alebo "exodus z Tuniska". Od začiatku januára Taliansko podľa oficiálnych údajov zaevidovalo už viac ako 21.000 ľudí, ktorí pricestovali cez more. V predošlých dvoch rokoch ich v tomto čase bolo po približne 6000.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články