Štvrtok, 1. jún 2023. Meniny má Žaneta, zajtra Oxana, Xénia.

Skupina demonštrantov sa dostala do zrážok s políciou: Zasahovali slzotvorným plynom

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Thinkstock

BEJRÚT - Libanonské bezpečnostné sily zasahovali v stredu slzotvorným plynom proti stovkám demonštrantom, ktorí sa pokúsili násilím zvaliť plot pred sídlom vlády v centre Bejrútu. Informuje o tom agentúra AP.


Vyslúžilí vojaci požadujúci lepší plat sa dostali do zrážok s príslušníkmi poriadkovej polície a armády. Niekoľko ľudí malo problémy s dýchaním v dôsledku slzotvorného plynu. Demonštranti hádzali na policajtov kamene a opakovane sa pokúšali preraziť plot.

Libanonská mena a dolár
Galéria fotiek (2)
Libanonská mena a dolár
Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Malla

Kríza v Libanone vypukla v roku 2019. Libanonská libra odvtedy stratila viac ako 96 percent zo svojej hodnoty a tri štvrtiny zo šiestich miliónov obyvateľov vrátane milióna sýrskych utečencov teraz žijú v chudobe.

"Môj mesačný plat je 40 dolárov. Ako mám z toho žiť," kričal vyslúžilý armádny dôstojník, jeden z účastníkov protestu. Libanon riadi iba dočasná vláda a takisto nemá obsadenú funkciu prezidenta, keďže parlament opakovane nedokáže zvoliť nástupcu Míšála Awna. Jeho mandát vypršal koncom októbra. Aj Svetová banka označuje krízu v Libanone za jednu z najhorších v novodobých dejinách.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články