Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

Ženu na pláži v Sydney uhryzla prudko jedovatá chobotnica: Ide o ojedinelý prípad

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

SYDNEY — K uhryznutiu ženy prudko jedovatou chobotnicou modrokrúžkovou došlo na pláži v blízkosti austrálskeho mesta Sydney. Ide o ojedinelý prípad, jej toxíny sú však mimoriadne nebezpečné, informovala vo štvrtok televízia 9 News s odvolaním sa na hovorcu miestnych záchranárov.

Žena-tridsiatnička zdvihla na pláži Chinamans Beach mušľu, v ktorej sa malá chobotnica zrejme skrývala, tá následne ženu uhryzla. Podľa odborníkov útočí chobotnica len vtedy, keď sa cíti nejakým spôsobom ohrozená. "Pacientka sa sťažovala na bolesť brucha v okolí miesta uhryznutia," uviedli záchranári s tým, že ženu následne previezli do nemocnice na pozorovanie.

Neurotoxický jed tejto chobotnice môže viesť k paralýze

Neurotoxický jed tejto chobotnice môže viesť k paralýze, zástave dýchania či poruchám srdcového rytmu. Za uplynulých sto rokov však v Austrálii zaznamenali len tri prípady uhryznutia chobotnicou modrokrúžkovou, uvádza stanica 9 News. V tomto prípade sa záchranárom podarilo chobotnicu chytiť. Jej veľkosť je rôzna — niektoré jedince nie sú väčšie ako ľudský prst, niektoré môžu byť veľké ako päsť. Chobotnice rodu Hapalochlaena, kam patrí aj chobotnica modrokrúžková, sa vyskytujú aj na Filipínach, v Indonézii a na Novej Guinei. Často sa zdržiavajú v blízkosti pobrežia.

Viac o téme: ŽenaJedovatáUhryznutieChobotnicaSydney
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu