Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

Pápež František prirovnal vojnu na Ukrajine ku genocíde za čias Stalina!

Galéria fotiek (1)
Zdroj: SITA/AP Photo/John Locher

VATIKÁN - Pápež František prirovnal vojnu na Ukrajine ku genocíde, pri ktorej za sovietskeho vodcu Josifa Stalina v 30. rokoch minulého storočia zahynuli milióny Ukrajincov.


V súvislosti s ich utrpením dnes tiež vo Vatikáne podľa agentúry Reuters hovoril o mučeníctve. Hlava katolíckej cirkvi sa k vojne na Ukrajine vyjadrila na záver generálnej audiencie, ktorej sa na Námestí svätého Petra zúčastnili tisíce ľudí. Ukrajinci podľa pápeža sú podľa neho "mučeníci“. Vojnu potom prirovnal ku genocíde z 30. rokov.

„Na túto sobotu pripadá výročie hroznej genocídy hladomorom, v rokoch 1932 až 1933, ktoré bolo umelo vyvolané Stalinom. Nechajte nás pomodliť sa za obete genocídy a nechajte nás pomodliť sa za toľko Ukrajincov, detí, žien a starších, ktorí dnes trpia mučeníckou agresiou“, povedal pápež.

Pri hladomore, na Ukrajine známom ako holodomor zahynulo za vlády sovietskeho diktátora v rokoch 1932 až 1933 podľa odhadov historikov 3,5 až šesť miliónov Ukrajincov. Katastrofu vyvolala predovšetkým tvrdá politika komunistického režimu a zabavovanie obilia a dobytka miestnym obyvateľom. Niektoré krajiny sveta, rovnako ako časť historikov, hladomor považuje za úmyselne vyvolanú genocídu.

Na začiatku ruskej invázie bol pápež kritizovaný za nejednoznačný postoj, keď vyzval k zastaveniu bojov na oboch stranách konfliktu. Minulý mesiac už ale prosil o zastavenie „špirály násilia a smrti“ a obrátil sa priamo na ruského prezidenta Putina.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články