Štvrtok20. jún 2024, meniny má Valéria, zajtra Alojz

AKTUÁLNE Čierny deň na kryptoburze! Miliardové straty a bitcoin s rekordným pádom

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

NEW YORK - Výpredaj na trhu kryptomien sa v stredu večer prehĺbil. Cena bitcoinu sa dostala pod 17.000 USD (16.934 eur) a padla na 2-ročné minimum.

Druhá najväčšia kryptoburza na svete FTX sa dostala do problémov s likviditou, čo vyvolalo obavy, že by to mohlo zasiahnuť celé odvetvie. V utorok (8. 11.) prišla správa, že ju zrejme prevezme najväčšia svetová kryptomenová platforma Binance, pričom obe firmy sa už predbežne dohodli. Zdá sa však, že transakcia sa neuskutoční. Binance totiž po nahliadnutí do účtovných kníh FTX zistila, že diera medzi záväzkami a aktívami je obrovská, údajne až 6 miliárd USD. 

Rozhodnutie je podľa firmy dôsledkom hĺbkovej kontroly v FTX aj správ o tom, že burza zle nakladala s prostriedkami klientov a čelí vyšetrovaniu zo strany amerických regulátorov. Zhao dnes vo vyhlásení určenom zamestnancom Binance uviedol, že nie je strojcom pádu burzy FTX. Dodal, že kolaps FTX "nie je dobrý pre nikoho v odvetví" a že zamestnanci Binance by ho nemali vnímať ako víťazstvo ich podniku.

Bitcoin sa v stredu večer okolo 19.50 h SEČ obchodoval so stratou 11,8 % po 16.611,96 USD a jeho cena sa pohybovala na úrovniach, na ktorých sa nachádzala naposledy v novembri 2020. Najväčšia a najznámejšia kryptomena na svete od začiatku týždňa stratila okolo 20 %. Rekordných takmer 69.000 USD dosiahla približne pred rokom.

Výrazne sa oslabili aj ďalšie kryptomeny. Druhá najväčšia ether sa obchodovala s mínusom 16,2 % po 1156 USD. Solana padla o viac než 42 % a FTT, čo je token burzy FTX, v stredu strácala viac než 40 % po utorkovom prepade o viac než 70 %.

 

Viac o téme: EkonomikaBitcoinKryptomenaCena
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu