Piatok8. december 2023, meniny má Marína, zajtra Izabela

Materská spoločnosť Facebooku ruší pracovné miesta: Prepúšťa viac ako 11-tisíc zamestnancov

Americká spoločnosť Meta Platforms
Americká spoločnosť Meta Platforms (Zdroj: TASR/AP)

NEW YORK - Americká firma Meta Platforms, materská spoločnosť Facebooku, v stredu oznámila zrušenie 11.000 pracovných miest. Zredukovanie tímu o približne 13 percent oznámil generálny riaditeľ Mark Zuckerberg vo vyhlásení adresovanom zamestnancom, uviedla agentúra AP.

Podľa francúzskeho denníka Le Monde prepustení zamestnanci dostanú odstupné vo forme 16 týždňov základnej mzdy plus dva ďalšie týždne za každý rok pracovného pomeru vo firme. Počas šiestich mesiacov budú mať nárok aj na zdravotné poistenie a pomoc pri rekvalifikácii. "Chcem prevziať zodpovednosť za tieto rozhodnutia a za to, ako sme sa sem dostali," napísal Zuckerberg s tým, že na celej situácii sa podpísali makroekonomický pokles, zvýšená konkurencia a zníženie príjmov z reklamy.

V reakcii na to Zuckerberg oznámil, že znižuje nepotrebné výdavky a predlžuje zmrazenie prijímania zamestnancov na prvý štvrťrok. "Viem, že je to pre každého ťažké, a je mi obzvlášť ľúto tých, ktorých to postihlo," dodal. Spoločnosť chce teraz sústrediť svoje zdroje na "menší počet oblastí s vysokou prioritou rastu", ako sú reklama, umelá inteligencia a projekt metaverse, teda virtuálneho vesmíru. Spoločnosť Meta mala k 30. septembru po celom svete asi 87.000 zamestnancov.

Viacero spoločností musí pristúpiť k úsporným opatreniam

Meta nie je jediná, ktorá musí siahnuť k úsporným opatreniam - napríklad spoločnosť Snap prepustila 20 percent svojich zamestnancov, zatiaľ čo Microsoft prepustil asi 1000 ľudí. Aj spoločnosť Intel údajne pripravuje veľké škrty, kým firma Apple v niektorých oblastiach utlmila nábor zamestnancov. Prepúšťanie oznámila aj platforma Twitter, ktorú nedávno získal Elon Musk. O prácu tam prišla asi polovica zo 7500 zamestnancov. Platformy, ktorých obchodný model je založený na reklame, zasiahli rozpočtové škrty inzerentov zápasiacich s infláciou a rastúcimi úrokovými sadzbami, napísal denník Le Monde.

Viac o téme: ZamestnanciPrepúšťanieFacebook Meta Platforms
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu