Utorok, 29. november 2022. Meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej, Andreas.

Lula da Silva zvíťazil v prvom kole brazílskych prezidentských volieb nad Bolsonarom

Brazílsky prezident Jair BolsonaroGaléria fotiek (1)
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro
Zdroj: SITA/AP Photo/Eraldo Peres

BRAZÍLIA - Ľavicový kandidát a bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva zvíťazil v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb v Brazílii pred úradujúcim prezidentom Jairom Bolsonarom. O víťazovi sa rozhodne v druhom kole 30. októbra medzi týmito dvomi kandidátmi. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.


Lula da Silva získal 47,9 percenta hlasov; Bolsonaro 43,7 percenta, oznámila v nedeľu ústredná volebná komisia po sčítaní 97,2 percenta všetkých hlasov. Žiadny z kandidátov nezískal v prvom kole viac než 50 percent všetkých hlasov, preto sa o novom prezidentovi rozhodne medzi dvomi najúspešnejšími kandidátmi v druhom kole 30. októbra.

Kandidátov bolo 11

O post hlavy štátu sa uchádzalo celkovo 11 kandidátov; hlavnými favoritmi však boli krajine pravicový Bolsonaro a ľavicový kandidát Lula da Silva, ktorý bol prezidentom Brazílie v rokoch 2003-2010. Volebné miestnosti sa zatvorili o 17.00 h miestneho času (22.00 h SELČ).

Na hlasovaní sa mohlo zúčastniť približne 156 miliónov voličov v Brazílii. Okrem prezidenta si volili všetkých 513 členov poslaneckej snemovne, tretinu Senátu a guvernérov a zákonodarcov vo všetkých 27 federálnych štátoch.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články