Pondelok, 5. december 2022. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas.

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2: Výrobu budú financovať TIETO krajiny

Zuzana 2Galéria fotiek (1)
Zuzana 2
Zdroj: TASR / Erika Ďurčová, Radovan Stoklasa

BRATISLAVA - Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Výrobu novej techniky budú financovať spoločne Dánsko, Nemecko a Nórsko, ktoré na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur. Dohodu o tomto zámere podpísal v nedeľu v Kodani minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) s dánskym náprotivkom Mortenom Bødskovom. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.


"Ukrajina potrebuje pri obrane svojej krajiny a životov ľudí našu pomoc, preto sa aj na medzinárodnej úrovni snažíme nachádzať všetky možnosti, ako ju efektívne a adresne podporiť," uviedol Naď. Priblížil, že práve delostrelecké systémy sú kľúčovým prvkom bojovej podpory v širokom spektre operácií.

Počas nasledujúcich mesiacov bude podľa ministerstva v rámci kontraktu vyrobených 16 kusov samohybnej kanónovej húfnice Zuzana 2 pre Ukrajinu, pričom ich postupné dodávky predpokladá od druhej polovice roka 2023. "Slovensko už Ukrajine dodalo štyri z ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2 na základe kontraktu na komerčný predaj, uzatvoreného v júni tohto roku," priblížili z ministerstva.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články