Sobota, 3. december 2022. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara.

Rusko sa snaží ešte viac eskalovať energetickú krízu! Zastavilo dodávky zemného plynu do Talianska

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

RÍM - Rusko v sobotu zastavilo dodávky zemného plynu do Talianska. Moskva sa tak snaží ešte viac eskalovať európsku energetickú krízu. Informácia prichádza z agentúr DPA a Bloomberg.


Talianska energetická spoločnosť Eni uviedla, že ruský plynárenský koncern zastavil dodávky plynu do Talianska. Gazprom v sobotu informoval Eni, že už nemôže dodávať plyn cez Rakúsko. Ruský plyn je v normálnej situácii dopravovaný do Tarvisia na taliansko-rakúskych hraniciach, odkiaľ je ďalej distribuovaný. "Gazprom informoval, že nemôže potvrdiť objem plynu vyžiadaný pre dnešok, keď uviedol, že nie je možné dodávať plyn cez Rakúsko. Preto budú dnešné dodávky ruského plynu cez vstupný bod Tarvisio nulové," uviedla Eni.

Archívne video: Heger dal Európskej únii ultimátum: Ak nám nepomôžu s energiami, zoštátnime elektrinu

Podľa hovorcu Eni Rakúsko od Gazpromu zrejme ďalej dostáva plyn. Dodal, že firma sa snaží zistiť, či by sa dodávky nedali obnoviť. Taliansko pred ruským útokom na Ukrajinu pokrývalo asi 40 % svojej spotreby plynu dovozom z Ruska. Rím si potom zabezpečil alternatívne dodávky plynu zo Severnej Afriky. Tie už sčasti vykompenzovali výpadky ruských dodávok, ktoré sa v uplynulých mesiacoch znižovali a v uplynulých niekoľkých dňoch klesli výrazne.

Rusko sa snaží ešte
Galéria fotiek (2)
Zdroj: Getty Images

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články