Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Kábulom otriasla mohutná explózia, pri ktorej zahynulo najmenej 19 ľudí: Bol to samovražedný atentát

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: gettyimages.com)

KÁBUL - Výbuch otriasol v piatok vzdelávacím centrom v afganskom hlavnom meste Kábul a vyžiadal si najmenej 19 obetí na životoch, uviedli tamojšie policajné zdroje.

Podľa afganskej polície došlo k explózii v Kábule v piatok v ranných hodinách miestneho času. Agentúra DPA s odvolaním sa na očitých svedkov uviedla, že výbuch bol mohutný a sanitky odvážali z miesta mŕtvych i zranených. K explózii došlo v kábulskej štvrti väčšinovo obývanej šiitskou menšinou Hazárov.

Výbuch aj obete na životoch potvrdilo aj afganské ministerstvo vnútra. K zodpovednosti za atentát sa doposiaľ nik neprihlásil. Ide o ďalšiu zo série násilností, odkedy sa v Afganistane pred niečo vyše rokom opätovne chopilo moci radikálne hnutie Taliban, pripomína AP. Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) — popredný rival Talibanu — predtým v krajine útočil na mešity a pútnikov, pričom cieľom týchto atentátov bola predovšetkým šiitská komunita.

Samovražedný atentán

V prípade útoku, ktorý si v piatok ráno v afganskej metropole Kábul vyžiadal najmenej 19 obetí na ľudských životoch a 27 zranených, išlo o samovražedný bombový atentát, uviedli tamojšie policajné zdroje. Terčom útoku bolo vzdelávacie stredisko, v ktorom sa nachádzalo množstvo študentov. 
Očití svedkovia uviedli, že výbuch bol mohutný a sanitky odvážali z miesta mŕtvych i zranených. K explózii došlo v kábulskej štvrti väčšinovo obývanej šiitskou menšinou Hazárov. Afganské úrady upozornili, že počet obetí môže ešte stúpnuť.

Kábulom otriasla mohutná explózia,
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Podľa predstaviteľov uvedeného školského zariadenia absolvovali študenti a študentky v čase atentátu práve prijímacie skúšky na univerzitu. K zodpovednosti za atentát sa bezprostredne nikto neprihlásil. Ide o ďalšiu zo série násilností, odkedy sa v Afganistane pred niečo vyše rokom opätovne chopilo moci radikálne hnutie Taliban, pripomína AP. Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) — popredný rival Talibanu — predtým v krajine útočil na mešity a pútnikov, pričom cieľom týchto atentátov bola predovšetkým šiitská komunita. Taliban po prevzatí moci v krajine uzatvoril školy pre afganské dievčatá od siedmeho ročníka. Súkromné pedagogické zariadenia však ponúkajú starším dievčatám možnosť pokračovať vo vzdelávaní.

Viac o téme: VýbuchExplóziaObeteKábul
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu