Piatok, 9. december 2022. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

V Taliansku sa začali parlamentné voľby: Favoritom je pravica

RímGaléria fotiek (1)
Rím
Zdroj: Getty Images

RÍM - V Taliansku sa v nedeľu ráno začali predčasné parlamentné voľby. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že prvýkrát od skončenia vojny by voliči mohli do čela vlády vyniesť krajnú pravicu a prvú ženu.


Predtým, ako bolo pred 15 dňami zakázané zverejňovanie prieskumov verejnej mienky, viedla krajne pravicová politička Giorgia Meloniová a jej strana Bratia Talianska (FdI) s neofašistickými koreňmi. S tesným odstupom za ňou nasledoval bývalý premiér Enrico Letta a jeho stredoľavá Demokratická strana (PD). Meloniová je súčasťou pravicovej aliancie, v ktorej je aj Liga Mattea Salviniho (LSP) a Vpred Taliansko (Forza Italia; FI)  bývalého viacnásobného premiéra Silvia Berlusconiho.

Súperiaci stredoľavý blok si podobné spojenectvo nedokázal zabezpečiť, čo ho znevýhodňuje.V nedeľňajších voľbách môže odovzdať hlas takmer 51 miliónov voličov. Volebné miestnosti sa zatvoria o 23.00 h SELČ. Následne sa očakávajú prognózy výsledkov. Predčasné voľby v Taliansku sa konajú po tom, ako v júli padla vláda premiéra Maria Draghiho. Taliansky prezident Sergio Mattarella nevidel žiadnu inú alternatívu, ako nechať voličov zvoliť nový parlament.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články