Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Tím FBI bude vyšetrovať masívny kybernetický útok voči Čiernej Hore

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

PODGORICA - Tím kybernetických expertov Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) bude v Čiernej Hore vyšetrovať masívny a koordinovaný útok na tamojšiu infraštruktúru. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na čiernohorské ministerstvo vnútra.

"Ide o ďalšie potvrdenie vynikajúcej spolupráce medzi Spojenými štátmi americkými a Čiernou Horou a dôkaz, že sa môžeme spoľahnúť na ich podporu v každej situácii," uviedlo ministerstvo o nasadení kybernetického tímu rýchleho nasadenia.

Čiernohorská Agentúra pre národnú bezpečnosť (ANB) v piatok oznámila, že kritická infraštruktúra sa stala terčom masívneho kybernetického útoku koordinovaného ruskými tajnými službami. Podľa ANB ide o súčasť hybridnej vojny. Medzitým sa k zodpovednosti za útok prihlásila kubánska hackerská skupina. Podľa expertov môže ísť o prácu jednotlivcov aj organizovaných zločineckých skupín.

Kybernetické útoky hlásili aj iné krajiny

Čierna Hora bola kedysi verný spojenec Moskvy, od roku 2017 je členskou krajinou NATO, kam vstúpila napriek silnému odporu Kremľa. V súčasnosti figuruje na ruskom zozname "nepriateľských štátov". Kybernetické útoky v posledných týždňoch hlásili aj  Moldavsko, Slovinsko, Bulharsko či Albánsko. Útok na infraštruktúru v Čiernej Hore sa však podľa AP zdá byť omnoho  rozsiahlejší, pričom postihol dodávky vody, dopravné služby aj weby vládnych služieb.

V pondelok vládni predstavitelia uviedli, že kybernetický útok stále pokračuje, avšak uviedli, že sa podarilo zamedziť akýmkoľvek trvalým škodám. "Do útoku na náš systém sa investovalo obrovské množstvo peňazí," povedal minister verejnej správy Maras Dukaj. Dodal, že jeho rezort nevie určiť zdroj útoku, ale podľa neho "existujú silné náznaky, že prichádza z Ruska."

Viac o téme: VyšetrovanieFBIČierna HoraKybernetický útok
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu