Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

V EÚ zatiaľ dohoda nie je: Fínsko presadzuje zákaz vstupu ruských turistov do Únie, Nemecko je proti

Fínska premiérka Sanna Marinová a nemecký kancelár Olaf ScholzGaléria fotiek (3)
Fínska premiérka Sanna Marinová a nemecký kancelár Olaf Scholz
Zdroj: SITA/Ludovic Marin, Pool via AP, SITA/AP Photo/Markus Schreiber

OSLO - Fínsko na pondelkovom samite s ďalšími severskými krajinami a Nemeckom v nórskom Osle presadzovalo zákaz vstupu ruských turistov do Európskej únie. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.


"Ruskí občania nezačali vojnu, ale zároveň si musíme uvedomiť, že ju podporujú," povedala fínska premiérka Sanna Marinová a zopakovala tak výzvu, ktorú pred niekoľkými dňami vyslovilo v tejto súvislosti aj pobaltské Estónsko.

"Podľa mňa nie je správne, že ruskí občania môžu vstúpiť do EÚ a schengenského priestoru ako turisti a prezerať si pamiatky, zatiaľ čo Rusko zabíja ľudí na Ukrajine," dodala. Fínsko, ktoré hraničí s Ruskom a po invázii Moskvy na Ukrajinu vstupuje do Severoatlantickej aliancie, už zvažuje možnosti jednostranného obmedzenia turistických víz pre ruských občanov.

Premiérka Fínska Sanna Marinová
Galéria fotiek (3)
Premiérka Fínska Sanna Marinová
Zdroj: SITA/Emmi Korhonen/Lehtikuva via AP

Nemecko je proti, dôvodom sú ľudia utekajúci pred Putinovým režimom

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa však opäť vyslovil proti zákazu vstupu Rusov do EÚ s odvolaním sa na občanov utekajúcich pred režimom ruského prezidenta Vladimira Putina. "Naše rozhodnutia by im nemali komplikovať hľadanie slobody a únik z krajiny, kde vládne diktátor. Nie je to vojna ruského ľudu, je to Putinova vojna," povedal Scholz na samite.

Olaf Scholz
Galéria fotiek (3)
Olaf Scholz
Zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber, File

Dánsko chce o tejto otázke ešte diskutovať

Dánska premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že o tejto otázke by sa malo diskutovať. "Je pochopiteľné, že niektorí Európania, a najmä Ukrajinci, považujú za trochu zvláštne, že prijímame turistov z krajiny, ktorá napadla inú krajinu," povedala Frederiksenová.

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová vyhlásila, že jej vláda si na predmetnú záležitosť ešte nevytvorila vyhranený názor. "Na oboch stranách sú silné argumenty," uviedla. Nórsky premiér Jonas Gahr Störe, ktorého krajina nie v EÚ, uviedol, že Oslo podporí akúkoľvek spoločnú akciu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články