Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

VIDEO Útok na známeho spisovateľa (75) počas prednášky: Podľa fatvy má každý moslim povinnosť ho zabiť

Salmana Rushdieho počas prednášky v New Yorku bodol do krku neznámy mužGaléria fotiek (4)
Salmana Rushdieho počas prednášky v New Yorku bodol do krku neznámy muž
Zdroj: TASR/AP Photo/Joshua Goodman

NEW YORK - Britského spisovateľa Salmana Rushdieho napadol počas piatkovej prednášky v New Yorku neznámy muž. Útočník vtrhol na javisko a začal Rushdieho udierať, resp. bodať. TASR správu prevzala od agentúry AP, ktorá sa odvoláva na svedectvo vlastného reportéra prítomného na prednáške.


Rushdie počas útoku spadol na dlážku, útočníka sa však podarilo zadržať. Prednáškovú miestnosť museli následne evakuovať. Podľa newyorskej polície 75-ročný Rushdie utrpel bodné zranenie v oblasti krku, s ktorým bol prevezený do nemocnice, uvádza denník The Guardian. Rushdie sa stal na celom svete známym svojim štvrtým románom Satanské verše, vydanom v roku 1988.

Román vyvolal najmä v moslimských krajinách vlnu protestov. Kampaň proti Rushdieho románu vyústila až do situácie, keď iránsky duchovný vodca ajatolláh Rúholláh Músaví Chomejní, krátko pred svojou smrťou, 14. februára 1989 vydal náboženský dekrét - fatvu - kvôli znevažovaniu islamu, ktorého sa mal Rushdie v románe dopustiť.

Podľa fatvy má každý moslim povinnosť Rushdieho zabiť. Fatvu následne potvrdili Iránske Revolučné gardy spoločne s inými konzervatívnymi islamistickými organizáciami. Rushdie sa tak musí od tohto momentu ukrývať a meniť miesto svojho pobytu.

Salman Rushdie po útoku podstupuje operačný zákrok 

Britský spisovateľ Salman Rushdie, ktorého v piatok počas prednášky v New Yorku bodol do krku neznámy muž, sa podrobuje operačnému zákroku. TASR správu prevzala z denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na vyjadrenie Rushdieho agenta.

"Dňa 12. augusta o 11.00 h podozrivý muž vybehol na javisko a napadol Rushdieho a moderátora. Rushdie utrpel bodné poranenie krku a vrtuľníkom ho previezli do nemocnice. Informácie o jeho stave zatiaľ nie sú známe," uviedla v oficiálnom stanovisku newyorská polícia. Podľa očitých svedkov začal útočník spisovateľa udierať, resp. bodať. Rushie následne spadol na dlážku, útočníka sa však podarilo zadržať a momentálne sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe.

Útok na Rushdieho odsúdilo viacero osobností zo sveta politiky či literatúry. Britský premiér Boris Johnson uviedol, že bol "zdesený útokom na Rushdieho pri uplatňovaní práva (na slobodu slova), ktoré by sme nikdy nemali prestať brániť". Zároveň vyjadril podporu spisovateľovým najbližším.

"Majster slobody slova a slobody umenia. Dnes naňho všetci myslíme," napísal na Twitteri kandidát na post britského predsedu vlády Rishi Sunak. Autorka kultovej knižnej série o Harrym Potterovi J.K. Rowlingová povedala, že jej je z útoku na Rusdieho "zle" a vyjadrila nádej, že spisovateľ bude opäť v poriadku. Zdesenie z útoku na Rushdieho vyjadril aj spisovateľ hororových príbehov Stephen King.

Salmana Rushdieho počas prednášky
Galéria fotiek (4)
Salmana Rushdieho počas prednášky v New Yorku bodol do krku neznámy muž
Zdroj: TASR/AP Photo/Charles Fox via AP

VIDEO Útok na známeho spisovateľa (75) počas prednášky: Podľa fatvy má každý moslim povinnosť ho zabiť

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články