Streda, 5. október 2022. Meniny má Viera, zajtra Natália.

Minister spravodlivosti potvrdil, že osobne schválil raziu u Trumpa

Odchádzajúci prezident Donald TrumpGaléria fotiek (2)
Odchádzajúci prezident Donald Trump
Zdroj: SITA (Joel Martinez/The Monitor via AP)

WASHINGTON - Americký minister spravodlivosti Merrick Garland vo štvrtok vyhlásil, že osobne schválil pondelkovú domovú prehliadku u bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Floride. Podľa neho existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu. Podrobnosti prípadu neuviedol, avšak dodal, že požiadal súd o možnosť ich zverejnenia. Informuje o tom agentúra AFP.


Garland zároveň odsúdil "neopodstatnené útoky" na povesť ministerstva spravodlivosti, prokuratúry a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) po razii v Trumpovom luxusnom sídle Mar-a-Lago zo strany exprezidenta aj jeho sympatizantov. Trump považuje raziu za politicky motivovanú a spolu s niektorými kolegami z Republikánskej strany prirovnal tieto praktiky k banánovým republikám. Americké médiá uviedli, že agenti FBI u Trumpa zrejme hľadali dokumenty, ktoré mal podľa zákona odovzdať, keď vlani v januári skončil vo funkcii prezidenta.

Minister spravodlivosti potvrdil, že
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/AP

Dva dni po razii bol Trump vypovedať na prokuratúre v New Yorku ohľadne podozrení z účtovných machinácií vo svojej rodinnej firme. Tá vraj umelo navyšovala svoju hodnotu, keď chcela získať bankové pôžičky, a znižovala ju, keď prišlo na platenie daní. Poukazujúc na údajný "hon na čarodejnice" sa však Trump pri viac než 400 otázkach prokuratúry opakovane odvolal na svoje ústavné právo nevypovedať.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články