Pondelok, 8. august 2022. Meniny má Oskar, zajtra Ľubomíra.

Čína pozastavuje spoluprácu s USA vo viacerých oblastiach: Ide o odozvu Pekingu na cestu Pelosiovej na Taiwan

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy PelosiováGaléria fotiek (3)
Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová
Zdroj: TASR/AP Photo/J. Scott Applewhite

PEKING - Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že pozastavuje dialóg so Spojenými štátmi vo viacerých oblastiach vrátane klimatickej zmeny, vojenských záležitostí či spolupráce pri prevencii drogovej trestnej činnosti. Ide o odozvu Pekingu na tohtotýždňovú cestu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorá podľa Číny znamená podkopávanie jej suverenity a územnej celistvosti. Správu sme prevzali z agentúr AP a AFP.


Rezort čínskej diplomacie, ktorý ohlásil v piatok aj prijatie sankcií voči Pelosiovej a jej najbližšej rodine, uviedol, že pozastavuje rozhovory s USA týkajúce sa klimatickej zmeny, ruší plánovaný dialóg vojenských lídrov Washingtonu a Pekingu a tiež rokovania o vojenskej námornej bezpečnosti. Čína priblížila, že prerušuje aj spoluprácu ohľadom repatriácie nelegálnych migrantov, súdnej pomoci a nadnárodnej trestnej činnosti. AFP pripomína, že Čína a USA - dve krajiny produkujúce najviac emisií uhlíka - vlani na summite COP26 v Glasgowe predstavili prekvapivú klimatickú dohodu.

Čína pozastavuje spoluprácu s
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/Kim Min-Hee/Pool Photo via AP

Eskalácia väzieb medzi Washingtonom a súčasnými lídrami Taiwanu

Prisľúbili v nej, že v tomto desaťročí budú spolupracovať na urýchlení boja proti klimatickej zmene a pravidelne sa budú stretávať. Čína označila Pelosiovej cestu na Taiwan za neprijateľnú eskaláciu väzieb medzi Washingtonom a súčasnými lídrami Taiwanu, podporujúcimi nezávislosť tohto ostrova. Vládnuca komunistická strana Číny považuje fakticky nezávislý a demokratický Taiwan za súčasť svojho územia, ktoré chce jedného dňa ovládnuť, a to aj s použitím sily, ak to bude nutné, pripomenula AFP.

Pelosiová pricestovala na Taiwan
Galéria fotiek (3)
Pelosiová pricestovala na Taiwan
Zdroj: SITA/AP Photo

Od štvrtka je v Japonsku

Pelosiová navštívila Taiwan v rámci svojho turné po ázijských krajinách v priebehu utorka a stredy. Od štvrtka je v Japonsku, ktoré je jej poslednou zastávkou na tejto ceste, v rámci ktorej zavítala aj na Singapur, do Malajzie či Južnej Kórey.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články