Nedeľa, 2. október 2022. Meniny má Levoslav, zajtra Stela.

Voľby do samospráv a EP budú v Maďarsku v rovnaký deň: Župy premenujú na stolice

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BUDAPEŠŤ - Voľby do miestnych samospráv v Maďarsku a do Európskeho parlamentu sa od roku 2024 budú konať v rovnaký deň a župy budú od budúceho roka premenované na stolice. Rozhodli o tom v utorok v Budapešti poslanci Národného zhromaždenia v rámci mimoriadnej dvojdňovej schôdze parlamentu. Informuje o tom agentúra MTI.


Spojenie dvoch volieb zdôvodnili poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP znížením finančných nákladov. Za príslušnú novelu ústavy, ktorá si vyžadovala dvojtretinovú väčšinu, hlasovalo 140 poslancov a 36 bolo proti. V poradí ide o 14. novelu ústavy. Túto ústavu vládny blok presadil v roku 2011 s platnosťou od 1. januára 2012.

Župy premenujú na stolice

Vládny blok v parlamente v rámci novely ústavy presadil aj zmenu názvov žúp (megye) na stolice (vármegye). Zmena bude platiť od 1. januára budúceho roka. Fidesz-KDNP v zdôvodnení pripomína, že od založenia Uhorska až do roku 1949 boli stolice základným územným prvkom štátnej správy. "Termín 'vármegye' lepšie zdôrazňuje, že ústredným myšlienkovým motívom štátnej správy a štruktúry Maďarska je národná suverenita a prostredníctvom nej ochrana základných kameňov európskej civilizácie," píše vládny blok v zdôvodnení zmeny.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články