Utorok, 6. december 2022. Meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz.

USA si za svojím záväzkom voči Litve stoja: Pred Ruskom ju bude brániť

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned PriceGaléria fotiek (1)
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price
Zdroj: SITA/Tom Brenner/Pool via AP

WASHINGTON - Spojené štáty v utorok uviedli, že "skalopevne stoja" za svojím záväzkom brániť Litvu ako člena NATO po tom, čo Rusko pohrozilo, že "určite zareaguje" na "nepriateľské akcie" Vilniusu. Išlo o reakciu na litovský zákaz tranzitu tovaru do Kaliningradskej oblasti. Informovala o tom agentúra AFP.


"Stojíme pri našich spojencoch v rámci NATO a tým pádom stojíme aj pri Litve," povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price. "Konkrétne náš záväzok k článku päť Severoatlantickej zmluvy, že útok proti jednému alebo viacerým členským štátom sa bude považovať za útok proti všetkým - tento záväzok je zo strany Spojených štátov neotrasiteľný," dodal Price.

Litva sa ostro postavila proti ruskej invázii na Ukrajinu

Litva podľa AFP patrí medzi štáty Európskej únie, ktoré sa najostrejšie postavili proti ruskej invázii na Ukrajinu. Vláda vo Vilniuse v sobotu zakázala tranzit tovaru do ruskej Kaliningradskej oblasti cez svoje územie. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ. Spojené štáty toto opatrenie privítali.

Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Litvou a Poľskom, dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy. Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, v apríli 1945 dobyla Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články