Utorok, 27. september 2022. Meniny má Cyprián, Damián, zajtra Václav.

Z Ukrajiny uteká, kto môže: Počet odídených prekročil milión! Na obzore najväčšia migračná kríza

Ľudia opúšťajú svoje domovyGaléria fotiek (1)
Ľudia opúšťajú svoje domovy
Zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti

ŽENEVA - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v noci na štvrtok uviedol, že od začiatku ruskej invázie ušlo z Ukrajiny pred vojnou už milión ľudí. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej ide zrejme o najrýchlejšie stúpajúci počet ľudí utekajúcich z jednej krajiny v tomto storočí.


Tento údaj tohto úradu OSN sa rovná približne dvom percentám populácie Ukrajiny, v ktorej podľa štatistík z konca roka 2020 žije približne 44 miliónov ľudí.

Obrovské počty ochádzajúcich

"Naše dáta naznačujú, že sme prekročili hranicu jedného milióna," uviedla hovorkyňa UNHCR. Tento údaj podľa nej vyplýva z výpočtov, ktoré boli spravené na základe údajov získaných od orgánov zainteresovaných krajín.

"Len za sedem dní sme boli svedkami odchodu jedného milióna utečencov z Ukrajiny do susedných krajín," uviedol na sociálnej sieti Twitter šéf UNHCR Filippo Grandi.

Čaká nás najväčšia migračná kríza storočia

Sýria, v ktorej v roku 2011 vypukla občianska vojna, ostáva naďalej krajinou s najvyšším počtom utečencov, ktorí opustili krajinu. Podľa UNHCR zo Sýrie pred vojnou ušlo už vyše 5,6 milióna ľudí. Avšak aj pri najrýchlejšom odleve utečencov zo Sýrie v roku 2013, trvalo najmenej tri mesiace, kým ich počet dosiahol jeden milión, uvádza AP.

Hovorkyňa UNHCR Shabia Mantoová v stredu uviedla, že "takýmto tempom" by sa odlev utečencov z Ukrajiny mohol stať zdrojov "najväčšej utečeneckej krízy tohto storočia". Tento úrad OSN predpokladá, že Ukrajinu celkovo opustia až štyri milióny ľudí, zároveň však tiež pripúšťa, že celkový počet ukrajinských utečencov môže byť nakoniec vyšší.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články