Streda, 18. máj 2022. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Tonga je po podmorskom zemetrasení bez spojenia s okolitým svetom: Austrália sa pripravuje pomôcť

erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apaiGaléria fotiek (4)
erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai
Zdroj: TASR/AP

SYDNEY - Nový Zéland v pondelok vykonal prieskumné lety nad Tongou, aby posúdil rozsah škôd po silnom podmorskom zemetrasení pri pobreží tohto ostrovného štátu v južnom Pacifiku. Austrália zasa pripravuje odoslanie "nevyhnutných humanitárnych komodít" pre obyvateľov Tongy.


Sobotňajšia erupcia sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai pri jednom z neobývaných ostrovov Tongy bola taká silná, že ju bolo počuť až na Aljaške. Spôsobila v Tichom oceáne aj vlny cunami, ktoré zaplavili pobrežia od Japonska po Spojené štáty a v Peru zabili dvoch ľudí. Úrady na Novom Zélande v pondelok uviedli, že katastrofa spôsobila "značné škody" - najmä v oblasti tonžského hlavného mesta Nuku'alofa, ale zatiaľ neboli na súostroví hlásené žiadne zranenia ani obete na životoch, informovala agentúra AFP.

Mesto Nuku'alofa je zakryté hustým oblakom sopečného popola

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondelok informovala, že mesto Nuku'alofa je zakryté hustým oblakom sopečného popola, ale inak je tam situácia pokojná a stabilná". Súostrovie podľa nej potrebuje najmä dodávky vody, pretože "popol spôsobil kontamináciu" miestnych vodných zdrojov.

Tonga je po podmorskom
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Tanya White/Northern Advcate/NZME via AP

Ostrovy sú aktuálne takmer bez spojenia s okolitým svetom

Novozélandské ministerstvo obrany na základe komunikácie s veľvyslanectvom Nového Zélandu v Nuku'alofe informovalo, že ostrovnému štátu sa už podarilo obnoviť dodávky energiu v mnohých častiach hlavného mesta. Ostrovy sú aktuálne takmer bez spojenia s okolitým svetom, keďže zemetrasenie a cunami zrejme poškodili dôležitý podmorský komunikačný kábel. Nateraz je možná len komunikácia satelitnými telefónmi.

Tonga je po podmorskom
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Tanya White/Northern Advcate/NZME via AP

Oprava kábla a obnovenie internetového pripojenia môže trvať až dva týždne

Riaditeľ siete Southern Cross Cable Networks Dean Veverka uviedol, že oprava kábla a obnovenie internetového pripojenia na Tongu môže trvať až dva týždne. Najbližšie plavidlo so zariadeniami na jeho položenie sa nachádza v Port Moresby, hlavnom meste Papuy Novej Guiney, ktoré leží viac ako 4000 kilometrov od Tongy.

Tonga je po podmorskom
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Tanya White/Northern Advcate/NZME via AP

Erupciu bolo počuť až na Aljaške

V podobnej situácii sa štát Tonga na dva týždne ocitol aj v roku 2019, keď podmorský kábel presekla lodná kotva. Vtedy bola zriadená malá, lokálne prevádzkovaná satelitná služba, ktorá umožňovala aspoň minimálny kontakt s vonkajším svetom. Geologický inštitút Spojených štátov amerických (USGS) zaznamenal sobotňajšiu erupciu ako ekvivalent zemetrasenia s magnitúdou 5,8 v nulovej hĺbke. Erupciu bolo počuť až na Aljaške, čo je "pomerne unikátna" skutočnosť, napísal na Twitteri Geofyzikálny inštitút na Aljašskej univerzite vo Fairbankse.  

Tonga je po podmorskom zemetrasení bez spojenia s okolitým svetom: Austrália sa pripravuje pomôcť

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články