Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

KORONAVÍRUS Bludy a hoaxy už šíriť nebude: Americkej kongresmanke siahol Twitter na účet

Americká kongremanka Marjorie Talyorová Greeneová
Americká kongremanka Marjorie Talyorová Greeneová (Zdroj: SITA/AP Photo/J. Scott Applewhite, File)

WASHINGTON - Sociálna sieť Twitter v piatok oznámila, že natrvalo zrušila osobný účet americkej republikánskej kongresmanky Marjorie Taylorovej Greeneovej pre opakované porušovanie pravidiel, ktoré zakazujú šírenie dezinformácií o chorobe COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.

Kongresmanka zo štátu Georgia je odhodlanou podporovateľkou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ako aj jeho tvrdení, že prezidentské voľby z roku 2020, ktoré prehral, sprevádzali rozsiahle podvody, približuje AFP. Taylorová Greeneová je známa aj pre svoje podivné protivakcinačné tvrdenia a iné nepravdivé vyhlásenia o koronavírusovej pandémii, komentuje AFP.

Predstavitelia Twitteru informovali, že Taylorovej Greeneovej osobný účet - @mtgreenee -, rušia práve pre opakované porušovanie pravidiel tejto sociálnej siete o šírení dezinformácií o covide. Kongresmanka má stále prístup k svojmu oficiálnemu účtu @RepMTG, z ktorého informuje prevažne o svojej práci v Snemovni reprezentantov.

Naše pravidlá sú jasné

"Naše pravidlá sú jasné, v súlade s našimi smernicami... natrvalo zrušíme účty, ktoré opakovane porušujú túto normu (o šírení dezinformácií o covide," vysvetlila sociálna sieť vo vyhlásení, ktoré poslala agentúre AFP. Twitter však neuviedol špecifické príklady falošných tvrdení, pre ktoré predmetný účet zrušil.

Taylorová Greeneová reagovala vyhlásením na sociálnej sieti Telegram, v ktorom napísala, že Twitter je "nepriateľom Ameriky a nedokáže sa vyrovnať s pravdou. To je v poriadku, ja Amerike ukážem, že ich nepotrebujeme a že je čas poraziť našich nepriateľov."

Sociálna sieť Twitter má smernice, podľa ktorých jej zamestnanci postupujú pri účtoch, ktoré opakovane porušujú pravidlá. Prvé porušenie môže napríklad prejsť bez trestu, uvádza AFP. Za tretie porušenie je trestom 12-hodinové zablokovanie prístupu k účtu. Päť porušení týchto pravidiel znamená úplne a trvalé zrušenie účtu.

Toto nie je prvý priestupok

Twitter už Taylorovú Greeneovú v minulosti potrestal, pripomína AFP. Kongresmanka prišla na týždeň o prístup k svojmu účtu vlani v auguste po tom, čo napísala, že Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) by nemal schváliť proticovidové vakcíny, pretože nespomaľujú šírenie koronavírusu SARS-CoV-2.

Túto uplynulú sobotu navyše na Twitteri uviedla, že úmrtia spôsobené očkovaním sa v USA kedysi brali vážne, avšak teraz "je ignorovaný extrémne vysoký počet úmrtí spôsobených očkovaním".

So sociálnymi sieťami má problém aj Trump

Twitter takmer pred rokom zablokoval účet vtedy odchádzajúcemu prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi po útoku jeho priaznivcov na sídlo Kongresu vo Washingtone, ku ktorému došlo 6. januára. K rovnakému kroku pristúpil aj Facebook a ďalšie sociálne siete.

Kritici Trumpovi vyčítali, že k útoku podnecoval aj svojimi statusmi, čím porušil pravidlá on-line sietí. Krátko pred útokom vyslovil nepreukázané obvinenia z podvodov v prezidentských voľbách, ktoré vyhral súčasný prezident Joe Biden.

Facebook vlani v júni oznámil, že Trumpov účet bude zablokovaný najmenej do januára 2023. V prípade, že by Trump naďalej predstavoval "riziko pre verejnú bezpečnosť", by však toto opatrenie mohlo byť predĺžené.

Finančný riaditeľ Twitteru Ned Segal naopak avizoval, že Trumpovo konto za žiadnych okolností neobnoví. Trump sa v snahe získať späť svoj účet obrátil vlani v októbri na okresný súd na Floride.

Viac o téme: HoaxKongresmankaTwitterMarjorie Talyorová Greeneová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu