Sobota, 1. október 2022. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Nemecko má nového kancelára: Olaf Scholz nahradil Angelu Merkelovú

Nemecko má nového kanceláraGaléria fotiek (4)
Nemecko má nového kancelára
Zdroj: SITA/Kay Nietfeld/dpa via AP

BERLÍN - Za nového nemeckého kancelára zvolili poslanci Spolkového snemu (Bundestagu) v stredu Olafa Scholza zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorý z celkových 707 odovzdaných hlasov získal 395. Informoval o tom na svojej webstránke denník Süddeutsche Zeitung.


Na zvolenie potreboval Scholz získať v 736-člennom Bundestagu najmenej 369 hlasov. Proti hlasovalo 303 poslancov, šesť sa zdržalo a tri hlasy boli neplatné.  Poslanci Scholzovi k zvoleniu zagratulovali dlhým potleskom.     

Nemecko má nového kancelára:
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Kay Nietfeld/dpa via AP

Bezprostredne po zvolení odovzdá Scholzovi menovací dekrét prezident Frank-Walter Steinmeier na zámku Bellevue, uviedla  agentúra DPA. Scholz následne zloží v Spolkovom sneme slávnostnú prísahu. Po tom, čo prezident vymenuje ministrov nového kabinetu, sa proces vzniku vlády po približne desiatich týždňoch od septembrových parlamentných volieb ukončí. Prvé zasadnutie novej vlády sa uskutoční v stredu o 18.00 h.

Nemecko má nového kancelára:
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Kay Nietfeld/dpa via AP

Na mieste pre hostí v Spolkovom sneme sedela i končiaca konzervatívna kancelárka Angela Merkelová, ktorá po tom, čo ju predsedníčka dolnej komory parlamentu Bärbel Basová privítala, zožala od zákonodarcov takisto dlhý potlesk.

Nemecko má nového kancelára:
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Kay Nietfeld/dpa via AP

Scholz sa stal štvrtým kancelárom z radov sociálnych demokratov po Willym Brandtovi, Helmutovi Schmidtovi a Gerhardovi Schröderovi. Scholz, ktorý pôsobil dosiaľ ako vicekancelár a minister financií, bude stáť na čele vlády zloženej z SPD, Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP).

Macron sa Merkelovej poďakoval za angažovanosť v prospech Európy

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa dosluhujúcej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej poďakoval za jej dlhoročné nasadenie a angažovanosť v prospech Európy. Urobil tak prostredníctvom videa, ktoré zverejnil na Twitteri. "Vďaka ti, drahá Angela, že si nikdy nezabudla na poučenie z histórie a že si pre nás urobila tak veľa, aby sme posunuli Európu vpred," napísal zároveň Macron v príspevku na tejto sociálnej sieti.

Vo zverejnenom videu sa objavili zábery zo spoločných vystúpení Macrona a Merkelovej z posledných rokov. Jeho súčasťou sú aj úryvky z Macronovej ďakovnej reči, ktorú Merkelovej adresoval pred zhruba mesiacom počas jej rozlúčkovej cesty vo Francúzsku. Okrem iného v nej uviedol, že sa od svojej skúsenej nemeckej kolegyne mnoho naučil a ocenil skutočnosť, že ho akceptovala ako prezidenta napriek jeho relatívne mladému veku.

Prezident Frank-Walter Steinmeier odovzdal v stredu Scholzovi vo veľkej sále na zámku Bellevue menovací dekrét a oficiálne ho vymenoval za kancelára. "Ďakujem, ešte sa uvidíme," povedal prezident. Scholz aktuálne znova smeruje do budovy Spolkového snemu, kde zloží prísahu. Následne sa zase presunie k prezidentovi spoločne s členmi jeho nového vládneho kabinetu, ktorých takisto vymenuje prezident.

Olaf Scholz sa zložením prísahy stal novým kancelárom

Nový nemecký kancelár Olaf Scholz zložil v stredu napoludnie sľub v Spolkovom sneme (Bundestag). Stalo sa tak po tom, čo ho do funkcie vymenoval prezident Frank-Walter Steinmeier a ešte predtým ho zvolili i poslanci Bundestagu. Informovala o tom agentúra DPA. "Sľubujem, že svoje sily venujem blahu nemeckého ľudu a jeho rozvoju a ochrane, budem ctiť a hájiť ústavu a zákony, svoje povinnosti si budem plniť svedomito a budem spravodlivý voči všetkým," uviedol Scholz.

Koaličné rokovania Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa začali 21. októbra po ukončení sondážnych rozhovorov. Dosiahnutú 177-stranovú koaličnú dohodu predstavili 24. novembra a 7. decembra ju predstavitelia tejto trojice strán podpísali v Berlíne.

Po tom, čo Scholz zložil prísahu, sa kolóna vozidiel so 16 ministrami jeho kabinetu z Bundestagu presunula na zámok Bellevue, kde ich Steinmeier oficiálne vymenuje. Následne ministri okolo 13.30 h zložia v Bundestagu sľub. Scholz sa potom odoberie do úradu kancelára, kde mu Merkelová odovzdá funkciu.

Scholzovi gratulovali šéfka EK, Macron i Putin

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu po zvolení Olafa Scholza za nového nemeckého kancelára prisľúbila, že s ním bude spolupracovať pre "silnú Európu". Na jeho zvolenie reagovali i šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron či ruský prezident Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra AFP.

"Gratulujem, milý Olaf Scholz, k zvoleniu a vymenovaniu za spolkového kancelára. Želám dobrý štart a teším sa na ďalšiu spoluprácu pre silnú Európu, ktorá bude založená na dôvere," uviedla šéfka EK na sociálnej sieti Twitter. Scholzovi zablahoželal i šéf Európskej rady Charles Michel. Dodal, že sa teší na spoločnú prácu pre silnú a nezávislú Európu a poďakoval sa tiež doterajšej kancelárke Angele Merkelovej.

Na zvolenie Scholza reagoval i ruský prezident Vladimir Putin, ktorý povedal, že s novým lídrom Nemecka chce nadviazať "konštruktívne vzťahy". Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dodal, že verí v pokračovanie vzťahov oboch krajín. "Počítame s kontinuitou, s tým, že medzi prezidentom (Putinom) a novým kancelárom (Scholzom) sa vyvinú konštruktívne vzťahy. A že nemecká strana bude naďalej chápať, že na riešenie pálčivých odlišností neexistuje alternatíva k dialógu," povedal novinárom Peskov. "Ďalšiu kapitolu napíšeme spoločne. Pre Francúzov, Nemcov i Európanov," napísal francúzsky prezident Emmanuel Macron na Twitteri.

Maďarský premiér Viktor Orbán, naopak, v príspevku pre periodikum Bild napísal, že vo vzťahu k Nemecku i novej vláde vidí hlbokú priepasť. "Nová ľavicovoliberálna vláda sa snaží odkláňať od Európy národných štátov (bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla)  smerom k centralizačnej politike Bruselu, ktorá je pozitívne naklonená k migrácii a genderovým otázkam a na formovaní ktorej sa podieľa aj Nemecko," uviedol Orbán. Dodal, že Maďarsko a Nemecko "už nestoja bok po boku". Vysvetlil, že táto jednota sa narušila už počas migračnej krízy v roku 2015.

Medzi prvými zahraničnými gratulantmi boli i čínsky prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang. Ako uviedla čínska štátna televízia, Si Ťin-pching sa v telefonickej gratulácii vyslovil za rozšírenie spolupráce medzi oboma krajinami a pozdvihnutie vzťahov na "novú úroveň".

Prezident ho vyzvala na boj s pandémiou

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v stredu vyzval nového spolkového kancelára Olafa Scholza, aby sa prioritou jeho vlády stal razantný boj proti šíreniu koronavírusu. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

"Ľudia dúfajú, že preukážete svoju vedúcu pozíciu a že spoločne so (spolkovými) krajinami zavediete nevyhnutné opatrenia," vyhlásil prezident pri vymenovaní Scholzovho kabinetu.

"V akútnom stave núdze ide o to, nepočúvať tých, čo sa ozývajú najhlasnejšie, ale postarať sa o to, aby nás pandémia nedržala v zovretí ešte ďalší rok a aby sa verejný život znova mohol stať samozrejmosťou," povedal.

Nemecko má nového kancelára: Olaf Scholz nahradil Angelu Merkelovú

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články