Utorok, 30. november 2021. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

KORONAVÍRUS Ľudia naprieč Európou protestujú proti prísnejším OPATRENIAM: Došlo aj k násiliu

Protest proti pandemických opatreniam v Bruseli
Protest proti pandemických opatreniam v Bruseli
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys
22.11.2021 05:58

BRUSEL – Pri protestoch proti sprísneným epidemickým opatreniam v Bruseli došlo v nedeľu k násilným zrážkam. Na záberoch, ktoré priniesla agentúra Belga, vidno policajné autá s rozbitými oknami, horiace barikády či použitie pyrotechniky. Polícia potvrdila, že voči demonštrantom nasadila vodné delá a slzotvorný plyn, informuje agentúra DPA.


Polícia oznámila, že zadržala 44 osôb, pričom traja jej príslušníci utrpeli zranenia. Poškodených bolo šesť policajných vozidiel, ako aj výklady či súkromné autá. Podľa odhadu zasahujúcich zložiek sa na spočiatku pokojnej demonštrácii zúčastnilo okolo 35.000 ľudí.

Protest proti pandemických opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys

Protest proti pandemických opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys

Demonštranti protestovali proti sprísňovaniu opatrení zameraných na spomalenie šírenia koronavírusu, ku ktorému belgická vláda pristúpila po tom, ako v krajine stúpol počet prípadov nákazy covidom. Terčom nespokojnosti boli aj odporúčania vlády na zaočkovanie obyvateľov a povinné očkovanie zamestnancov v oblasti zdravotníctva. Belgickí zdravotníci, ktorí sa nedajú zaočkovať proti koronavírusu, totiž môžu prísť budúci rok o prácu.

Protest proti pandemických opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v uplynulých týždňoch výrazne stúpol aj v Belgicku. V posledných dňoch krajina s približne 11,5 milióna obyvateľov hlási denne v priemere viac než 12.000 nových infikovaných.

Protest proti pandemických opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys

Protest proti pandemických opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys

Protesty proti obmedzeniam v Holandsku pokračujú tretí večer po sebe

Vo viacerých holandských mestách vypukli v nedeľu večer už tretí deň po sebe protesty proti prísnym pandemickým opatreniam ohláseným vládou. S odvolaním sa na tamojšiu políciu a médiá o tom informuje agentúra ADP.

Protest proti pandemickým opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong

Demonštranti odpaľovali petardy a ničili majetok v mestách Groningen a Leeuwarden na severe Holandska, v Enschede na východe či v Tilburgu na juhu krajiny, vyplýva zo správ. "Viacero menších skupín ničí veci v centre," povedala hovorkyňa polície v Groningene pre AFP. "V centre je prítomná poriadková polícia, aby obnovila poriadok."

Protest proti pandemickým opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong

Úrady v meste Enschede pri nemeckej hranici vydali nariadenie, podľa ktorého nemajú ľudia vychádzať do ulíc, upozornila polícia na Twitteri.  "V centre mesta bolo práve zadržaných päť ľudí za podnecovanie a verejné násilie. Vyzývame vás, aby ste išli domov," apelovala polícia.

Protest proti pandemickým opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong

Futbalový zápas v neďalekom meste Leeuwarden nakrátko narušili fanúšikovia, ktorí hodili pyrotechniku na štadión, kam majú na základe pandemických obmedzení zakázaný vstup, uviedli holandské médiá.

Protest proti pandemickým opatreniam
Zdroj: SITA/AP Photo/Peter Dejong

Nepokoje sa v Holandsku začali v piatok večer, keď demonštrácia proti pandemickým opatreniam v prístavnom meste Rotterdam prerástla do rozsiahleho násilia. Policajti spustili varovnú i cielenú streľbu, ktorou zranili štyroch ľudí.

Výtržníci v Haagu počas piatkovej noci hádzali na policajtov petardy a kamene, pričom tiež podpaľovali bicykle a mopedy. Po celej krajine zadržali počas týchto troch dní dosiaľ viac ako 100 ľudí a najmenej 12 osôb utrpelo zranenia.

Holandský premiér odsúdil násilnosti počas víkendových protestov

Holandský premiér Mark Rutte v pondelok rázne odsúdil víkendové protesty proti pandemickým opatreniam a uviedol, že "jednoducho išlo o násilie páchané idiotmi". Zároveň prisľúbil, že zodpovedné osoby budú trestne stíhané. Píše o tom agentúra AFP.

"Chápem, že v spoločnosti je veľké napätie, pretože s pliagou korony bojujeme už tak dlho," povedal predseda holandskej vlády s tým, že síce bude vždy obhajovať právo protestovať, ale nikdy nebude "akceptovať, aby idioti využívali demonštrácie na páchanie násilia".

Guadeloupe sužujú nepokoje vyvolané sprísnením obmedzení

Francúzske zámorské územie Guadeloupe sužujú už približne týždeň násilné nepokoje, ktoré vypukli po avizovanom sprísnení epidemiologických obmedzení. Protesty na tomto súostroví s približne 400.000 obyvateľmi vyvolalo oznámenie, že očkovanie proti covidu tam bude povinné pre všetkých zdravotníkov. Demonštrácie sprevádzajú násilné potýčky a rabovanie, uvádza v pondelok agentúra AFP.

Následky protestu proti pandemickým
Zdroj: SITA/AP Photo/Elodie Soupama

Polícia zadržala v noci na pondelok na hlavnom dvojostrove (Basse-Terre a Grande-Terre) celkovo 38 ľudí. Došlo k tomu po tom, ako výtržníci porušili zákaz vychádzania a rabovali a zapaľovali obchody či lekárne. Počas nepokojov boli zranení aj dvaja policajti. Na miesto dorazili v nedeľu aj elitné a protiteroristické policajné jednotky z Francúzska, pričom hneď začali s likvidáciou barikád, ktorými demonštranti zatarasili viaceré cesty a ulice.

Následky protestu proti pandemickým
Zdroj: SITA/AP Photo/Elodie Soupama

Barikády tam spôsobili obmedzenia v doprave a vynútili si tiež pondelňajšie zatvorenie škôl. Miestne úrady tvrdia, že demonštranti strieľali na políciu aj hasičov. Uvádzajú tiež, že do nepokojov boli zapletené organizované zločinecké skupiny. V pondelok v súvislosti s nepokojmi predstúpi pred súd v najväčšom meste súostrovia Pointe--Pitre dovedna 30 ľudí, uviedol prokurátor Patrick Desjardins.

Následky protestu proti pandemickým
Zdroj: SITA/AP Photo/Elodie Soupama

Hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal označil situáciu na ostrovoch za "neprijateľnú" a sľúbil, že Paríž rázne zakročí voči "malej menšine" zodpovednej za nepokoje. Na Guadeloupe aktuálne do utorka platí nočný zákaz vychádzania. Starosta Pointe--Pitre Harry Durimel v pondelok vyzval Francúzsko, aby na ostrovoch obnovilo poriadok. "Proste nevieme, ako ďaleko to zájde," povedal pre rozhlasovú stanicu France Info. Francúzske médiá v nedeľu informovali, že výtržníkom sa podarilo vlámať sa v Pointe--Pitre do muničného skladu, odkiaľ odcudzili strelné zbrane. Starosta Durimel poukázal na to, že práve táto skutočnosť vyvoláva "veľké obavy".

Následky protestu proti pandemickým
Zdroj: SITA/AP Photo/Elodie Soupama

Odborový zväz UGTG obyvateľov vyzval na pokračovanie v protestoch. Demonštrácie na Guadeloupe síce podnietilo povinné očkovanie, podľa UGTG však protestujúci vyjadrujú aj svoju frustráciu z hlbokých sociálnych nerovností a chudoby. Francúzsky premiér Jean Castex sa má v pondelok stretnúť s predstaviteľmi Guadeloupe, informuje agentúra Reuters. Na Guadalupe je zaočkovaných už približne 90 percent zdravotníkov a takmer polovica celkovej populácie, pričom v pevninskom Francúzsku je to až 75 percent obyvateľov.

Nepokoje vyvolané sprísňovaním obmedzení sa šíria aj na ďalších karibských ostrovoch. Obyvatelia susedného ostrova Martinik, taktiež zámorského územia Francúzska, zvolali na pondelok generálny štrajk.

Belgický premiér odsúdil vlnu násilia počas protestov

Belgický premiér Alexander De Croo v pondelok označil ako "úplne neprijateľné" násilné udalosti a potýčky s políciou, ku ktorým došlo v nedeľu v Bruseli počas demonštrácie zvolanej na protest proti sprísneniu obmedzení zavedeným v snahe zabrániť šíreniu COVID-19. Uviedla to televízna stanica RTBF.

De Croo vo vyhlásení, ktoré predniesol po pracovnom stretnutí s francúzskym premiérom Jeanom Castexom, vyjadril podporu polícii a vyzval na pokojnú diskusiu o pandémii a očkovaní, ktorá "by nemala byť založená na dezinformáciách".

Traja belgickí policajti boli počas nedeľňajšej konfrontácie s demonštrantmi zranení a asi 40 demonštrantov bolo zatknutých. V Bruseli sa zišlo okolo 35.000 ľudí, aby pod heslom "Spoločne za slobodu" protestovali proti novým opatreniam federálnej vlády. Demonštrácia sa začala pokojne, neskôr však polícia musela použiť vodné delá a slzotvorný plyn, aby sa bránila pred skupinou ľudí, ktorí do policajtov hádzali rôzne predmety.


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články