Pondelok, 24. január 2022. Meniny má Timotej, Timon, Tímea, zajtra Gejza.

EMA odporúča autorizáciu dvoch liekov na liečbu KORONAVÍRUSU

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com

HAAG - Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok odporučila autorizáciu prípravkov Ronapreve a Regkirona na liečbu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.


Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) odporučil schválenie lieku Ronapreve na liečbu COVID-19 u dospelých a dospievajúcich vo veku od 12 rokov, ktorí "nie sú napojení na kyslík" a u ktorých je zvýšené riziko, že sa ich ochorenie stane závažným. Pokiaľ ide o liek Regkirona, CHMP odporučil povoliť liek na liečbu dospelých s COVID-19, ktorí nepotrebujú doplnkový kyslík a ktorí sú tiež vystavení zvýšenému riziku, že sa ich ochorenie stane závažným.

Lieky na báze monoklonálnych protilátok

Ronapreve a Regkirona sú prvé lieky obsahujúce monoklonálne protilátky, ktoré získali od CHMP kladné stanovisko pre liečbu COVID-19. EMA v tlačovej správe pripomenula, že odporúčanie na autorizáciu dala ešte v júni 2020 aj prípravku remdesivir. Spomínaný remdesivir dostal v júli podmienečné povolenie na uvedenie na trh, čím sa tento prípravok stal vôbec prvým liekom povoleným na úrovni Európskej únie na liečbu proti COVIDu-19. Monoklonálne protilátky sú proteíny navrhnuté tak, aby sa pripojili k špecifickému cieľu, v tomto prípade na spike proteín SARS-CoV-2, ktorý tento koronavírus používa na vstup do ľudských buniek.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články