Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

KORONAVÍRUS Koniec povinnej karantény: TÁTO krajina má 90% zaočkovanosť, uvoľňuje opatrenia

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
26.09.2021 07:58

DUBLIN - Írsko od soboty ruší povinnú hotelovú karanténu pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich do krajiny. V Írsku je proti koronavírusu úplne zaočkovaných viac ako 90 percent dospelých, postupne tam preto rušia väčšinu protipandemických opatrení, píše agentúra AFP.


Nariadenie, ktoré prikazovalo cestujúcim z niektorých krajín povinnú hotelovú karanténu, vstúpilo do platnosti koncom marca. Írsky minister zdravotníctva Stephen Donnelly v sobotu oznámil "odstránenie všetkých zvyšných štátov zo zoznamu krajín, pre ktoré platila povinná hotelová karanténa, s účinnosťou od dnešného dňa“.      

Vo vyhlásení, ktoré zverejnil rezort zdravotníctva, sa uvádza, že rozhodnutie o zrušení povinnej hotelovej karantény "prijali na základe odporúčaní hlavného hygienika". Povinnú hotelovú karanténu museli od marca absolvovať všetci tí ľudia, ktorí do Írska pricestovali z krajiny s nepriaznivou epidemiologickou situáciou, ale aj ľudia, ktorí pri vstupe do Írska nesplnili požadované podmienky — napríklad nemali negatívny výsledok PCR testu.

KORONAVÍRUS Koniec povinnej karantény:
Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Rourke

Podľa údajov írskeho rezortu zdravotníctva hotelovú karanténu v uplynulých šiestich mesiacoch absolvovalo v Írsku takmer 10.300 ľudí, pričom takmer 600 z nich malo počas pobytu v hoteli pozitívny výsledok testu na koronavírus. Podľa Donnellyho sa na zozname krajín, z ktorých sa po príchode do Írska vyžadovala karanténa, nachádzalo asi 60 štátov. Najviac cestujúcich z týchto štátov pritom do Írska pricestovalo začiatkom mája, keď sa v karanténe nachádzalo súčasne viac ako 1000 ľudí.

"(Povinná hotelová karanténa) zohrala dôležitú úlohu pri ochrane obyvateľstva a udržaní kontroly nad ochorením. Umožnila tiež uvoľnenie sociálnych a ekonomických opatrení," uviedol Donnelly vo vyhlásení.

V Írsku, v ktorom žije približne päť miliónov obyvateľov, už zrušili väčšinu protipandemických opatrení. Od pondelka už vláda dokonca viac neodporúča svojim obyvateľom, aby pracovali z domu. Za postupným rušením protipandemických opatrení je podobne ako v iných európskych krajinách vysoká miera zaočkovanosti proti koronavírusu. Pandémia koronavírusu si podľa posledných údajov v Írsku vyžiadala 5209 životov.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články