Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

VIDEO Strach, panika a ľudia vystrašení v uliciach: Austráliu zasiahlo silné zemetrasenie

Zemetrasenie spôsobila materiálne škody v meste Melbourne
Zemetrasenie spôsobila materiálne škody v meste Melbourne
Zdroj: SITA/James Ross/AAP Image via AP
22.09.2021 12:20

MELBOURNE - Juhovýchodnú časť Austrálie zasiahlo v stredu ráno zemetrasenie s magnitúdou 5,9, ktoré vyvolalo obavy v druhom najväčšom meste krajiny Melbourne, kde ľudia v panike vybiehali na ulice. Podľa dostupných informácií nedošlo k zraneniam, len k škodám menšieho rozsahu, informovala agentúra AFP.


Otrasy takejto intenzity sú na pomerne husto zaľudnenom juhovýchode Austrálie nezvyčajným javom a vyskytujú sa len zhruba raz za 10-20 rokov. Celkovo ide o najsilnejšie zemetrasenie v Austrálii od roku 2019, píše agentúra AP. Varovanie pred vznikom vĺn cunami vydané nebolo.

Stredajšie zemetrasenie vzniklo o 9.00 h miestneho času (01.00 h SELČ) v malej, približne 10-kilometrovej hĺbke, pri meste Mansfield ležiacom približne 130 kilometrov severovýchodne od Melbourne.

Otrasy bolo cítiť ďaleko od epicentra

Bolo ich cítíť aj v lokalitách vzdialených stovky kilometrov od epicentra, údajne aj v Sydney či Canberre. Najvzdialenejšie miesto, z ktorého obyvatelia hlásili otrasy, ležalo od epicentra zhruba 700 kilometrov.

Ľudia cítili prevažne len otrasy budov a padanie predmetov zo stolov a políc. Po hlavnom zemetrasení nasledovala séria slabších dotrasov.

Nikto sa nezranil

Podľa austrálskeho premiéra Scotta Morrisona, ktorý sa  zúčastňuje na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, zatiaľ nie sú informácie o zranených osobách. Médiá priniesli zábery menších materiálnych škôd, napríklad tehál popadaných z budov v Melbourne a jeho predmestiach. V jednej z miestnych nemocníc otrasy spôsobili výpadok dodávok elektriny.

Zemetrasenie spôsobila materiálne škody
Zdroj: SITA/James Ross/AAP Image via AP


Galéria

Zemetrasenie spôsobila materiálne škody Zemetrasenie spôsobila materiálne škody

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ 7NEWS Australia, TRUE WORLD

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články