Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

V Tadžikistane sa začalo vojenské cvičenie pod taktovkou Ruska

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool)

DUŠANBE - V Tadžikistane, pri hraniciach s Afganistanom, sa vo štvrtok začalo spoločné vojenské cvičenie ruskej, tadžickej a uzbeckej armády. Ide o reakciu na aktivity bojovníkov hnutia Taliban v susednom Afganistane, ktorí obsadili časti pohraničia. Informovala o tom agentúra TASS.

Na cvičení sa zúčastňuje zhruba 2500 vojakov z Ruska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. Vojenské cvičisko sa nachádza len 20 kilometrov od hraníc s Afganistanom. "Spustili sme spoločné vojenské cvičenie s jednotkami z Tadžikistanu a Uzbekistanu. Vojenské hrozby v súčasnom svete narastajú a situácia je stále napätejšia a nepredvídateľnejšia," vyhlásil ruský generálmajor Jevgenij Poplavskij, ktorého citovala agentúra TASS.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu ešte počas júlovej konferencie ministrov obrany členských štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) v Dušanbe vyhlásil, že cvičenie, ktoré potrvá do 10. augusta, bude zamerané na "likvidáciu zakázaných ozbrojených skupín". Taliban vedie v susednom Afganistane už tri mesiace rozsiahlu ofenzívu proti afganským silám, ktorú mu uľahčuje sťahovanie jednotiek medzinárodnej koalície z krajiny. V rámci svojej operácie sa Taliban zmocnil rozsiahlych pohraničných oblastí.

Viac o téme: CvičenieVojaciRuskoTalibanTadžikistan
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu