Sobota, 24. júl 2021. Meniny má Vladimír, zajtra Jakub.

Ministri zahraničných vecí USA a Kórey sa zhodli na potrebe odzbrojiť KĽDR

 Antony Blinken
Antony Blinken
Zdroj: SITA/Carlos Barria/Pool Photo via AP
13.06.2021 07:50

SOUL - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v sobotu stretol so svojím juhokórejským náprotivkom Čchung Ui-jongom na bilaterálnom stretnutí popri prebiehajúcom samite skupiny G7 v Británii.


Ako uviedla kórejská agentúra Jonhap, šéfovia diplomacie oboch štátov sa ubezpečili, že sa budú snažiť o úplnú denuklearizáciu kórejského polostrova a zároveň prebrali viacero aktuálnych tém. "Pri príležitosti účasti Južnej Kórey na samite G7 sa ministri dohodli na prehĺbení spolupráce pri viacerých regionálnych ale i globálnych otázkach, vrátane Mjanmarska a distribúcie vakcín po svete," vyhlásilo tlačové oddelenie kórejského ministerstva.

Čchung a Blinken takisto vyzdvihli význam trilaterálnej spolupráce s Japonskom. Americké ministerstvo v tlačovej správe uviedlo, že obe strany sa zhodli, že bilaterálna aliancia medzi Washingtonom a Soulom je nevyhnutným predpokladom "pre mier, bezpečnosť a prosperitu v severovýchodnej Ázii a Indo-Pacifiku".

"Takisto podčiarkli význam multilaterálnej spolupráce pri riešení otázok kľúčového významu pre regionálnu stabilitu, vrátane návratu na cestu k demokracií pre obyvateľov Burmy," uviedol Ned Price, hovorca amerického ministerstva. Južná Kórea nie je členom skupiny G7, ale bola prizvaná na samit ako hosť, spoločne s Austráliou, Indiou a Juhoafrickou republikou.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články