Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

KORONAVÍRUS Poliaci už nemusia vonku nosiť rúška: Bary otvorili vonkajšie terasy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP Photo/Francisco Seco
15.05.2021 17:00

VARŠAVA - V Poľsku mohli v noci na sobotu otvoriť svoje vonkajšie posedenia bary a reštaurácie, ktoré boli pre pandémiu koronavírusu zatvorené vyše šesť mesiacov. Mnohí Poliaci vyšli už o polnoci do ulíc oslavovať toto uvoľnenie, informovala v sobotu agentúra Reuters.


Bary a reštaurácie budú môcť v tejto krajine od 28. mája opätovne otvoriť už aj svoje vnútorné priestory, avšak s obmedzeným počtom zákazníkov. Tieto prevádzky boli zatvorené od vlaňajšieho októbra, pričom svoje služby poskytovali prostredníctvom osobného odberu či donášok.

V Poľsku zároveň v sobotu prestala platiť aj povinnosť nosenia rúšok na verejnosti, a to na miestach, kde je možné dodržiavať vzájomné rozstupy. Nosenie rúšok bude však stále povinné napríklad vo verejnej doprave či obchodoch, uvádza agentúra AP.

"Boli sme zatvorení tak dlho, vyše 200 dní, a bolo to veľmi stresujúce a vyčerpávajúce z rôznych dôvodov, nevedeli sme, či vôbec prežijeme," uviedla 34-ročná Zuzia Mockallová, spolumajiteľka jedného z varšavských barov. "Naozaj mám pocit, že tieto emócie sú tak trochu porovnateľné s Novým rokom, keď má každý veľké očakávania... Sme veľmi šťastní, trochu nadšení, trochu nervózni a hlavne máme veľa emócií," dodala.

V Poľsku už počas apríla výrazne klesali počty nových prípadov nákazy novým koronavírusom a tamojšia vláda začala od mája uvoľňovať epidemiologické opatrenia. Poľsko hlásilo v piatok 3288 nových prípadov nákazy, čo je značný pokles oproti dennému prírastku 35.251 nakazených hlásenému 1. apríla. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) dostalo prinajmenšom prvú dávku vakcíny proti koronavírusu už približne 35,7 percenta dospelých Poliakov. Oboma dávkami už zaočkovali 13,6 percenta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články